KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Obavy o bezpečnost: Na francouzské volby dohlédne 50 000 policistů, armáda i protiteroristické jednotky

Příští víkend budou kvůli prezidentským volbám po celé Francii rozmístěny desítky tisíc ozbrojených policistů a vojáků. V pohotovosti budou v každé volební místnosti i speciální protiteroristické jednotky ustavené po pařížských útocích v roce 2015.

...

Bezpečnostní opatření za miliony eur

Francouzský ministr vnitra Matthias Fekl oznámil, že kvůli obavám z útoků extremistů bude během nadcházejících prezidentských voleb nasazeno 50 000 policistů. Vypomáhat jim rovněž bude 10 000 vojáků z takzvané Operace Sentinelle založené v roce 2015 po pařížských teroristických útocích.

Vláda tímto opatřením nereaguje na žádnou konkrétní bezpečnostní hrozbu, ale obává se případných teroristických útoků v souvislosti s nedávnými incidenty v londýnském Westminsteru a švédském Stockholmu.

Tato speciální bezpečnostní opatření budou stát mnoho milionů eur a měla by zajistit klid ve více než 67 000 francouzských volebních místnostech.

„Rozeslal jsem do všech regionů instrukce, které se týkají preventivních opatření i případných zásahů v případě potíží,“ řekl ministr Fekl.

Prezidentští kandidáti terčem veřejných útoků

Všech 11 francouzských kandidátů na funkci prezidenta je v současné době pod ochranou tajných služeb. Tři hlavní prezidentští kandidáti Emmanuel Macron, Marine Le Penová a Francois Fillon se již totiž stali terčem několika veřejných útoků.

Na Emmanuela Macrona v březnu na zemědělské výstavě házeli jeho odpůrci vajíčka. Republikánskému kandidátovi Francoisovi Fillonovi zase na předvolebním mítinku někdo na hlavu vysypal sáček s moukou a Marine Le Penová se stala obětí žhářského útoku.

Blížící se volby ve Francii provázejí i další obtíže. Francouzští úředníci se z bezpečnostních důvodů rozhodli zrušit elektronické hlasování v zámořských departamentech. Ve svém prohlášení to potvrdilo i francouzské ministerstvo zahraničí, když zaznamenalo „značný počet kybernetických útoků, které by mohly elektronické hlasování ovlivnit.“

„V této souvislosti bylo rozhodnuto neriskovat znehodnocení hlasů zasílaných ze zahraničí,“ vysvětlilo ministerstvo zahraničí.

První kolo francouzských prezidentských voleb se koná 23. dubna a o dva týdny později, 7. května, bude následovat druhé kolo.


Autor: jil

Zdroj: Daily Express

Foto: AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek