KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Obyvatelé švýcarského letoviska Zermattu válčí se svišti

Nejznámější švýcarští hlodavci jsou sice obdivováni davy turistů, ale pro místní obyvatele oblíbeného horského letoviska Zermatt začínají jejich rostoucí počty představovat vážný problém, a proto se rozhodli vzít regulaci jejich populace do svých rukou.

...

Svišti lidem lezou do bytů

„Na určitých místech je situace opravdu vážná. Svišti přes otevřené balkonové dveře dokonce lezou do bytů,“ řekla místní starostka Romy Biner-Hauserová pro švýcarský deník Blick.

Místní lovci již kvůli snížení populace několik svišťů zastřelili a připravuje se též vyhláška, která umožní odstřel svišťů i mimo loveckou sezónu.

Řada místních obyvatel však na novou vyhlášku nehodlá čekat a rozhodla se „vzít spravedlnost do vlastních rukou“.

Během září byli podle informací deníku Blick dva sedláci odsouzeni za týrání zvířat kvůli pokusu o zabití svišťů, kteří páchali škody na jejich polích.

Podle místního veterináře Silvia Loosliho jsou svišti stříleni, vykuřováni ze svých nor a zraňováni střepy nalíčenými u východů z nor. Veterinář všechny tyto akce považuje za „absurdní“.

„Přitom stačí, aby lidé jen chvíli počkali, než se svišti uloží k zimnímu spánku,“ dodal Silvio Loosli.

Pár restaurací má v nabídce maso svišťů

O Zermattu je všeobecně známo, že zde žije rozsáhlá kolonie svišťů a dokonce v sousedním Sunneggu je po nich pojmenovaná turistická trasa.

Svišti jsou chlupatí hlodavci, kteří vypadají jako velké tlusté veverky. Žijí po celých Alpách, a to na horských loukách i podhorských pastvinách. Jsou dobře rozeznatelní díky svému hlasitému vysokofrekvenčnímu hvízdání. Zahlédnete je ale jen vzácně, protože mizí do svých doupat při sebemenším náznaku nebezpečí.

Podle listu 20 Minutes se dříve ve Švýcarsku svišti běžně jedli, což byl jeden z hlavních regulačních faktorů jejich populace. V současné době není jejich konzumace příliš rozšířená, ale několik restaurací jejich maso ve své nabídce má. Jeho chuť je přirovnávána ke králičímu masu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek