KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Odhalen tajný řecký plán na Grexit: Tsipras chtěl vystoupit z eurozóny

Řecký premiér Tsipras byl obviněn, že tajně plánoval odchod své zadlužené země z Evropské unie.

...

Tsipras spoléhal na pomoc Venezuely

Tato obvinění vyplývají z informací z řeckého tisku, které odhalují, že Tsipras se v roce 2013 setkal v Moskvě s venezuelskými představiteli a jednal s nimi o případné pomoci venezuelské socialistické vlády pro případ odchodu Řecka z eurozóny.

Nejmenovaný bývalý pracovník tiskového odboru venezuelské vlády prozradil, že se jednání obou stran zúčastnil.

„Alexis Tsipras nám řekl, že má plán na opuštění eurozóny. Po Venezuele chtěl pomoc prostřednictvím dodávek ropy. Věřil, že pro odchod Řecka z eurozóny získá podporu od Venezuely, Ruska a Číny,“ řekl zmíněný nejmenovaný zdroj.

Během uplynulého víkendu řecká vláda odmítla požadavek opoziční strany Nová demokracie na vytvoření parlamentní komise pro vyšetření tohoto obvinění.

Zdroje blízké premiéru Tsiprasovi oznámily, že od té doby, co vláda uzavřela dohodu o dluhu, Nová demokracie neustále vyzývá k nějakému prošetřování. „Nové demokracii chybí politický příběh. Marně se pokoušejí,“ uvedly vládní zdroje.

Obvinění se v tisku objevila jen několik dní po odhalení, že bývalý ministr financí Janis Varoufakis v první polovině roku 2015 jednal v rámci tehdejší vládní koalice stran Syriza a ANEL o možnosti Grexitu.

Janis Varoufakis si v květnu 2015 s Alexisem Tsiprasem vyměnil 7 textových zpráv, ve kterých diskutovali o návrzích německého ministra financí Wolfganga Schäubla o možnosti odchodu Řecka z eurozóny. V té době byl přitom Tsipras pouhé tři měsíce ve funkci premiéra.

Opozice žádá okamžité prošetření

Obě odhalení inspirovaly řecké opoziční síly k žádosti o jejich okamžité prošetření. „Pan Tsipras by měl vědět, že místo prodlevy, kterou mu navrhoval Wolfgang Schäuble, již řecký občan dal panu Tsiprasovi jasně najevo, že hra skončila,“ oznámila sarkasticky hlavní řecká opoziční strana.

Minulý týden se Řecku podařilo poprvé po třech letech prodat část dluhu soukromým investorům, čímž učinilo důležitý krok k finanční nezávislosti.

Tento krok je o to důležitější, protože ministři financí eurozóny před měsícem odmítli Řecku poskytnout další půjčku, a navrhli opatření, jak po skončení probíhajícího záchranného řeckého plánu v srpnu 2018 řecký dluh sanovat.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek