KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Odpůrci migrantů v Německu jásali a bránili hasičům v zásahu při požáru uprchlického centra

Opilý dav tleskal a jásal v noci na neděli při požáru, který zničil budovu ve východní části Německa, ve které mělo být zřízeno centrum pro uprchlíky. Incident zvýšil obavy z nové vlny násilí proti migrantům.
...

Protesty proti migrantům rostou především v Sasku

Policie v saském Bautzenu (Budyšíně) podle přihlížejících svědků zaznamenala na místě požáru „nevhodné poznámky“ a projevy „ostudné radosti“. Docházelo k nim během usilovné snahy hasičů vypořádat se s plameny.

Během požáru policie nařídila třem lidem opustit místo, protože překáželi při záchranných pracích. Dva z nich byli kvůli ignorování pokynů následně policií zadrženi. Jednalo se o místní dvacetileté opilé mladíky.

Přestože většina Němců uprchlíky přijímá pozitivně, hlasitá menšina organizuje protesty před uprchlickými centry, a to zejména ve východní části země. V loňském roce v Německu vzrostlo násilí vůči těmto ubytovnám.

This photograph, taken from above the building today, shows the damage caused to the refugee centre roof

Bývalý hotel v Bautzenu byl přestavován na centrum pro uprchlíky. Policie na místě požáru našla stopy po hořlavině a oznámila, že má podezření na úmyslné založení požáru. Zatím není jasné, jestli bude možné budovu opravit.

Sasko je sídlem protimigračního a protiislámského hnutí Pegida a již dříve zde docházelo ke znepokojivým incidentům.

Ve městě Heidenau poblíž Drážďan házel loni v srpnu dav lahve a petardy na policii, která bránila ubytovnu pro uprchlíky.

Těsně před incidentem v Bautzenu se v malém saském městečku Clausnitz ve čtvrtek shromáždil dav, který skandoval: „Jsme lidé!“ a „Jděte domů!“. Zablokoval přitom cestu autobusu, který přivážel žadatele o azyl do zdejšího nově zřízeného centra pro uprchlíky.

Policie sklidila kritiku za to, že některé migranty z autobusu nevybíravě vystrkovala. Policisté se následně obhajovali, že to bylo nutné, aby zabránili eskalaci napětí a dodali, že někteří migranti dělali na Němce provokativní gesta.

Vládní představitelé incidenty odsuzují

Saský předseda vlády Stanislaw Tillich oba incidenty označil za „otřesné a šokující“ a jejich pachatelé jsou podle něj „zločinci“.

„Je to odporné a nechutně,“ řekl Tillich pro noviny Funke a slíbil, že úřady vše vyšetří a „každého poženou k odpovědnosti“.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere oznámil, že každý má v Německu právo vyjádřit své obavy, „ale existují určité hranice slušnosti a práva, které nesmí být překročeny“.

Dodal, že tyto hranice byly v případě incidentů v Sasku jednoznačně překročeny. „Je zcela nepřijatelné, aby lidé, kteří utíkají před pronásledováním, zde byli přijímáni s nenávistí a pobouřením,“ řekl Maiziere pro tiskovou agenturu DPA.

Pravo-levá vládní „velká koalice“ kancléřky Angely Merkelové se dostává kvůli svým liberálním postojům k imigrantům pod stále rostoucí tlak. Přesto její členové vyjádřili v souvislosti s incidenty své pobouření.

Rasisté jsou ubohými zločinci a ostudou naší země. Styďte se!“ napsal na Twitteru náměstek ministra zahraničí Michael Roth.

Police fear the arson is another instance of escalating anti-migrant violence in eastern Germany. Pictured is a group of passersby at the scene today 

„Kdo ostudně tleská, když hoří domy a děsí k smrti uprchlíky, ten se chová nechutně a odporně,“ zveřejnil na svém twitterovém účtu ministr spravedlnosti Heiko Maas. Pro německé novináře Maas dodal, že jej děsí bezostyšnost krajně pravicových skupin, které podle něj překračují hranice svobody projevu a stávají se hrozbou pro bezpečnost.

Slovní radikalizace je předehrou k fyzickému násilí,“ řekl a připomněl, že v loňském roce, kdy do Německa přišlo téměř 1,1 milionu žadatelů o azyl, bylo zaznamenáno více než 1000 trestných činů namířených proti uprchlickým centrům. Přitom k nejvíce útokům došlo právě v Sasku.

Zástupkyně vlády pro problematiku integrace Aydan Ozoguzová odsoudila chování policie v Clausnitz a nazvala jej „velmi šokujícím“. Orgány podle ní dostatečně uprchlíky nechrání. Odsoudila rovněž „ubohé“ představení v Bautzenu.

„Jsem zděšená z toho, že v Německu opět vidím, jak dav tleská, když hoří přístřeší pro uprchlíky,“ řekla. „v Sasku se děje něco velmi špatného.“

 

Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: © EPA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek