KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Odstranění kříže ze sochy papeže Jana Pavla II. vyvolalo ve Francii ostré spory. Ohradila se i polská premiérka

Francouzský nejvyšší soud vyzval k odstranění kříže ze sochy bývalého papeže Jana Pavla II., která stojí na náměstí v malém bretaňském městě. Toto rozhodnutí vyvolalo silný odpor mezi obyvateli, kteří se obávají zániku francouzské křesťanské tradice. Polská premiérka dokonce požádala o odvezení sochy zpět do Polska.

...

Útok na francouzské kulturní dědictví

Francouzská Státní rada oznámila, že kříž na soše odporuje zákonu z roku 1905, kterým se oficiálně oddělila církev od státu. Městečko Ploërmel v Bretani na severozápadě Francie tak má půl roku na to, aby kříž odstranilo.

Socha bývalého papeže může zůstat na místě, protože jeho zobrazení „není samo o sobě považováno za náboženský symbol“.

„Kříž je náboženským znakem nebo symbolem podle zákona z 9. prosince 1905 a jeho instalaci místními úřady nelze zahrnout do výjimek uvedených v tomto zákoně, a proto je jeho umístění na veřejném místě nelegální,“ uvedla Státní rada ve svém prohlášení.

Pravicoví a krajně pravicoví politici okamžitě toto rozhodnutí odsoudili a považují ho za útok na francouzské kulturní dědictví.

Poslankyně za pravicovou Republikánskou stranu Valérie Boyerová prohlásila: „Kde se zastaví toto šílenství, které se snaží vymýtit naše kořeny?“

„Odstraňte náboženské symboly z veřejných míst, našich ulic a našich hřbitovů? Zůstane společnost bez duše a bez historie?“ řekl senátor za Republikány Roger Karoutchi.

Viceprezident krajně pravicové Národní fronty Louis Aliot tento krok označil za „“nespravedlivý rozsudek“, který se „podílí na destrukci naší židovsko-křesťanské civilizace“.

Premiérka chce sochu papeže převézt do rodného Polska

Tyto spory se donesly až k uším polské premiérky Beaty Szydlové, která chce sochu svého krajana „zachránit před cenzurou“ a odvézt ji do papežova rodného Polska. „Diktát politické korektnosti vytváří prostor pro hodnoty, které jsou naší kultuře cizí a vedou k terorizování každodenního života Evropanů. Náš velký Polák a Evropan je symbolem křesťanství a sjednocené Evropy,“ řekla premiérka pro agenturu PAP.

Spor o kříž se rozpoutal i na Twitteru, kde lidé používající hashtag #MontreTaCroix (Ukaž svůj kříž) vyzvali ke zveřejňování fotografií křížů na obranu starosty města Ploërmel, který za zachování kříže dlouho a tvrdě bojoval.

Řada lidí vyjádřila obavy, že kříže nyní začnou mizet i z kostelů a hřbitovů. Odborník na sekularismus Jean-Louis Bianco však uvedl, že tento strach je „bezdůvodný“, protože zmíněný zákon z roku 1905 poskytuje několik výjimek pro přítomnost náboženských symbolů ve veřejném prostoru.

Jsou povolené na „budovách sloužících k bohoslužbám, hřbitovech, náhrobcích a v muzeích a výstavních prostorách,“ řekl Bianco.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek