KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Odvolací soud potvrdil, že Babiš byl u StB veden neoprávněně

Bratislavský krajský soud potvrdil verdikt soudu první instance v případu českého ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ohledně přítomnosti jeho jména ve svazcích tajné komunistické policie StB. Odvolací soud dal za pravdu původnímu verdiktu a potvrdil, že Babišovo jméno bylo v evidenci vedeno neoprávněně. Proti tomuto rozhodnutí již není možné se odvolat.
...

Podle politiků si na Babiše může každý udělat svůj obrázek

V úterý krátce po 14. hodině zaznělo v soudní síni: „Odvolací soud rozsudek soudu prvního stupně potvrzuje.“ Sám Babiš na verdikt pro server iDNES.cz reagoval slovy: „Čekal jsem to, nic jsem nepodepsal, s StB jsem nespolupracoval. Byl to proces živený mými odpůrci.“ Novinářům rovněž řekl, že vlastně vůbec o dnešním soudu nevěděl: „Už jsem to dávno vypustil.“

První místopředseda opoziční strany TOP 09 Miroslav Kalousek na verdikt naopak reagoval: „Je na každém, aby si sám zvolil, nakolik je věrohodné rozhodnutí, které je postavené na svědectví estébáků.“.

Ostré slovní přestřelky mezi současným ministrem financí Babišem a Kalouskem, který je bývalým ministrem financí, nicméně nejsou ničím novým. Na půdě Sněmovny si spolu názory vyměňují více než často.

Předseda ODS Petr Fiala reagoval vzkazem: „Rozhodnutí nezávislého soudu samozřejmě respektuji. O minulosti Andreje Babiše si každý může udělat obrázek sám.“ Šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek se rozhodl dodržet svou zásadu nekomentovat žádné rozhodnutí soudního orgánu do médií i pro tentokrát.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka rozhodnutí soudu komentoval stručně: „Je to rozhodnutí soudu a to je nutno respektovat.“ Sám je nepochybně za verdikt rád, neboť případné Babišovo usvědčení by jej donutilo provést ve vládě změnu na nejcitlivějším postu a pravděpodobně by na jeho osobu i stabilitu vlády v případě jiného verdiktu zesílil tlak opozice.

Babiš od počátku spolupráci s StB jednoznačně odmítal

Celý soudní proces byl rozpoután na základě spisů StB, ve kterých je Andrej Babiše hned v několika případech veden pod krycím jménem Bureš. Jeho osobní spis tajné policie jej navíc vedl jakožto tajného agenta. Tyto dokumenty na veřejnost v říjnu roku 2013 přinesl slovenský Ústav paměti národa. Dokumenty podle všeho dokazují, že byl Babiš u StB veden zcela oprávněně.

Ministr financí však od samého počátku obvinění rezolutně popíral a rozhodl se své jméno očistit soudní cestou. Proto se obrátil na soud s žalobou, ve které mu dal 26. června 2014 bratislavský soud za pravdu, když rozhodl, že Babišovo jméno bylo ve svazcích skutečně vedeno neoprávněně. Ústav paměti národa se však proti rozsudku odvolal.

V průběhu procesu ve prospěch Babiše svědčili bývalí příslušníci StB Július Šuman a Andrej Kuľha. Šuman popřel, že by v roce 1982 Babiše k StB naverboval jako agenta, jak tvrdily spisy a Kuľha zase potvrdil, že spolupráce Babiše s StB byla z jeho strany zcela nevědomá.

Autor: ToD
Zdroj: iDnes
Foto: Wikimedia

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Ok, tak nebyl estébák, ale rozhodně to byl kariérní komunista, který se po revoluci podílel na privatizaci a podivně zbohatnul.