Premiér vnímá influx migrantů do Evropy jako hrozbu

Orbán uvedl, že Maďarsko zpřísňuje své pohraniční kontroly ze stejného důvodu, z jakého otevřelo své hranice s Rakouskem v roce 1989, aby mohli Němci utéci před komunistickým útlakem. „V roce 1989 jsme bojovali za svobodu Evropy a teď ji chceme chránit nadále,“ uvedl maďarský premiér. „Slibuji vám, že Maďarsko bude i v budoucnu vždy na straně evropské svobody,“ dodal.

Maďarský vůdce pronesl tyto poznámky během setkání s předsedou bavorské Křesťansko-sociální unie Horstem Seehoferem u příležitosti 60. výročí maďarské revoluce (1956). Při tomto setkání popsal Orbán pohyb migrantů ze Středního východu do Evropy jako „hrozbu“.

Výsledky referenda chtěl Orbán využít k jednání s Evropskou komisí

Euroskeptický vůdce je dobře znám pro svůj odvážný a neoblomný postoj k imigraci, začátkem tohoto měsíc dokonce uspořádal referendum ohledně přijetí či nepřijetí uprchlických kvót. Referendum bylo sice označeno za neplatné, avšak o názoru národa, který hlasoval proti kvótám, vypovědělo dost.

Proti hlasovalo 92,3 % voličů, pouze 1,4 % maďarských voličů by kvóty přijalo. Zbytek volebních lístků byl znehodnocen. Orbán měl v úmyslu použít výsledek referenda jako nástroj k jednání s předsedou Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem.

„Maďarsko hlasovalo za udržení svobody a práva rozhodovat o tom, jak a s kým chceme žít. Rozhodli jsme o tom, že nechceme nechat rozhodovat Brusel,“ řekl tehdy Orbán. „Můžeme být hrdí na to, že byl maďarský lid prvním, který měl právo vyjádřit svůj názor vůči bruselské politice,“ dodal premiér.


Autor: ElS

Zdroj: Express

Foto: Wikimedia