KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Organizace pro zákaz chemických zbraní: Na Khan Sheikhoun byl „jednoznačně“ použit sarin

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvedla, že „nevyvratitelné“ výsledky testů prokazují, že při chemickém útoku v Sýrii, který se odehrál dříve tento měsíc, byl použit toxický sarin, nebo jemu podobná látka.

...

Ředitel OPCW Ahmet Üzümcü uvedl, že vzorky od 10 obětí útoku byly analyzovány ve čtyřech laboratořích.

Při útoku na povstalecké město Khan Sheikhoun zemřelo nejméně 87 lidí. Syrská vláda použití chemických látek opakovaně popřela. Její spojenec Rusko zase prohlásilo, že při leteckém útoku byl zasažen povstalecký sklad s chemickou municí, která poté způsobila četná úmrtí a zranění. Nicméně toto tvrzení je široce odmítáno.

Spojené státy na útok zareagovaly raketovým útokem na syrskou leteckou základnu.

Videozáběry zachycené bezprostředně po útoku ve městě Khan Sheikoun zobrazují civilisty, mezi nimiž se nacházelo také mnoho dětí, jak se s pěnou u úst dusí.

Üzümcü uvedl, že první sada vzorků pocházela od 3 lidí, kteří při útoku zemřeli, a byla analyzována ve dvou laboratořích, které organizace určila. Další sada vzorků pocházela od 7 lidí, kteří byli léčeni v nemocnicích, a byla analyzována ve dvou dalších laboratořích.

„Výsledky těchto analýz provedených v laboratořích, které naše organizace určila, ukazují vystavení sarinu, nebo jemu podobné látce. Přestože další detaily laboratorních analýz teprve obdržíme, jejich výsledky jsou již nyní nevyvratitelné,“ řekl Üzümcü.

V případě, že to bezpečnostní situace dovolí, je dle jeho slov organizace je připravena přesunout vyšetřovací misi do samotného města Khan Sheikoun. Vyšetřovatelský tým dle jeho slov nadále vyslýchá možné svědky a sbírá vzorky.

Sýrie byla nucena odevzdat své zásoby chemických zbraní v rámci dohody mezi USA a Ruskem z roku 2013, jíž předcházel smrtelný chemický útok v Damašku. Dle OSN byl sarin použit při útoku, který zabil stovky lidí v oblasti pásu Ghúta, který leží východně a jižně od Damašku.


Autor: VoZ

Zdroj: BBC

Foto: EPA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek