KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Osamělé pyramidy v Gíze: Zotaví se Egypt z krize cestovního ruchu?

Ještě donedávna turisticky oblíbený Egypt sužuje vážný nedostatek návštěvníků. Tato skutečnost není tak patrná, když se procházíte rušnými ulicemi centra Káhiry, nicméně jen o pár kilometrů dále směrem k Nilu je realita mnohem více zřetelná.

...

Luxusní hotely s výhledem na Nil a lobby dlážděnými mramorem, které byly kdysi plné turistů ze všech koutů světa, nyní zejí prázdnotou.

Egyptský cestovní ruch, který byl svého času velmi silným odvětvím tamní ekonomiky, utrpěl v posledních letech několik těžkých ran v podobě série událostí zahrnujících neúspěšnou revoluci, několik leteckých katastrof, mezi něž patří také sestřelení letadla ruské aerolinky Metrojet Islámským státem v roce 2015, při němž zemřelo 224 lidí, a také nedávné bombové útoky na koptské kostely ve městech Tanta a Alexandrie.

Nejvíce zasaženi úpadkem cestovního ruchu jsou městští turističtí průvodci, kteří byli dříve na roztrhání.

„Pracoval jsem nejméně 20 dní v měsíci,“ řekl Abdel Baset, 45letý egyptský průvodce. „Někdy jste si museli vypnout telefon, protože vám volalo tolik lidí. Během Vánoc a Velikonoc nebyly k dispozici žádné pokoje, hotely, auta ani průvodci. Vše bylo vytížené.“

„Nyní je situace úplně opačná. Jeden měsíc třeba vůbec nepracujete. Již neočekáváme tolik turistů jako dříve. Je to velmi těžké. Měl jsem štěstí, že jsem mohl v cestovním ruchu zůstat. Mnoho z mých přátel, kteří se dříve živili jako průvodci, v cestovním ruchu skončili a našli si jinou práci.“

Počet turistů navštěvujících Egypt se dle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) v roce 2016 propadl z 14,7 milionů na pouhých 5,4 milionu, což zemi stálo na ziscích miliardy.

Nicméně před nedávnými útoky na koptské kostely v Alexandrii a Tantě se zdálo, že by egyptský cestovní ruch mohl být v roce 2017 opět na vzestupu.

Minulý měsíc odkryli archeologové v káhirském slumu hlavu sochy faraona, která pravděpodobně patřila buď Ramsesovi II., nebo Psammetikovi I., a vápencovou bustu Sethiho II. Kromě těchto nálezů byla objevena také další pyramida, která se datuje do 13. dynastie. Tyto nálezy oživily mezinárodní zájem o Egypt jakožto archeologické centrum.

Také ruské lety do Egypta, které byly po útoku na letadlo společnosti Metrojet zastaveny, by mohly být brzo obnoveny, nicméně tato vyhlídka je stále nejistá. V roce 2014 navštívilo Egypt téměř 2,5 milionu Rusů, což činilo téměř třetinu celkového počtu turistů, a obnovení tohoto toku návštěvníků by sektor cestovního ruchu rovněž posílilo.

Egypťané dále doufali, že spád možnému přílivu zahraničních cestovatelů dají také nedávné návštěvy pyramid německé kancléřky Angely Merkelové, herce Willa Smithe či fotbalové superstar Lionela Messiho.

Nicméně nyní je možné, že celý tento vývoj bude v důsledku útoků na koptské kostely přerušen. Najdou se však i optimisté, kteří věří, že egyptský cestovní ruch bude nadále na vzestupu.

Mluvčí Světové organizace cestovního ruchu Sandra Carvaová uvedla, že navzdory nedávným útokům očekává, že egyptský cestovní ruch bude v roce 2017 nadále stoupat. Svá tvrzení podpořila statistikami z ledna a února, které zaznamenaly 52% nárůst v počtu mezinárodních návštěvníků ve srovnání s předchozím rokem.

„Egypt je lídrem v cestovním ruchu jak ve svém regionu, tak celosvětově. Již dříve se potýkal s nepříznivými okolnostmi, ale vždy se vrátil silnější… Myslím, že tentokrát to nebude jinak,“ řekla Carvaová.


Autor: VoZ

Zdroj: Al-Džazíra

Foto: Al-Džazíra

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek