KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

OSN přiznává: 70 procent migrantů mířících do Evropy nejsou uprchlíci

Organizace spojených národů přišla s přiznáním, že většinu migrantů připlouvajících dnes k italským břehům nelze považovat za uprchlíky, ale ekonomické migranty, kteří přicházejí do Evropy kvůli lepšímu živobytí.

...

Migrační vlna opět na vzestupu

Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) oznámil, že sedm z deseti lidí, kteří do Evropy míří přes Středozemní moře, nejsou skuteční uprchlíci, ale ekonomičtí migranti. Opravdovou ochranu z nich potřebuje pouze menšina.

UNHCR dále varuje, že pašování lidí a migrační vlna jsou opět na vzestupu. Od začátku letošního roku například do Itálie z Libye připlulo 84 830 lidí. Oproti stejnému období loňského roku to představuje nárůst o 19 procent.

Cesty přes moře často organizují bezohlední pašeráci na vratkých lodích, a proto při nich letos již také 2108 migrantů zemřelo.

Zpráva OSN dále zmiňuje, že hlavním místem pro cesty do Evropy je Libye, kde od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 panuje chaos a bezvládí, čehož obchodníci s lidmi plnou měrou využívají.

„Většina lidí mířících do Libye doufá, že zde získá práci. Nakonec ale pokračují do Evropy, aby utekli před tamní nejistotou, nebezpečím, těžkými ekonomickými podmínkami a všeobecnému vykořisťování a zneužívání,“ píše se ve zprávě.

Z Libye chce do Evropy více než milion migrantů

Z více zdrojů bylo potvrzeno, že v současné době v Libyi čeká na příležitost dostat se do Evropy více než jeden milion migrantů. Tyto informace potvrdil i zvláštní vyslanec UNHCR pro centrální Středomoří Vincent Cochetel, který přiznal, že v migrační vlně proudící do Evropy není zaznamenáváno žádné zpomalení.

„Není reálné si myslet, že by Itálie tuto situaci zvládla,“ řekl Cochetel. „Není to udržitelné. Je třeba, aby Itálii pomohly ostatní země a přebraly svůj díl odpovědnosti.“

UNHCR v této souvislosti varuje před demografickými změnami a nárůstem obchodování s lidmi a jejich sexuálním zneužíváním. Stále častěji se oběťmi organizovaných gangů stávají zejména nigerijské a kamerunské ženy. Itálie, Francie a Německo již na pomoc s migračními problémy přislíbily navýšit svou finanční pomoc Libyi.

Ohrožena je však i samotná Itálie, která již přestává neustálý nápor dalších a dalších migrantů po všech stránkách zvládat. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi oznámil, že hrozí, že zde dojde k tragédii. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek