KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Oxfordská univerzita: Studenti vyhýbající se očnímu kontaktu mohou být obviněni z rasismu

Studenti, kteří se vyhýbají očnímu kontaktu se svými vrstevníky, by mohli být podle nejnovějších pokynů Oxfordské univerzity obviněni z rasismu. Univerzitní Unie pro rovnost a rozmanitost informovala své studenty, že „nehovoření s ostatními z očí do očí“ může být vnímáno jako rasová „mikroagrese“, která může vést k „duševnímu onemocnění“.

...

Studenti se nesmí ptát svých vrstevníků ani na jejich původ

Jako další příklad „každodenního rasismu“ byla v nových pravidlech univerzity stanovena i otázka na to, odkud daný student pochází. Podle Unie pro rovnost a rozmanitost mohou někteří studenti myslet tyto otázky dobře, ale měli by být upozorněni na to, že se jedná o přestupek a uvědomit si to.

Univerzity byly obviněny z toho, že současnou generaci studentů jakýmsi způsobem upevňují v tom, že je v pořádku si na všechno stěžovat. Generace, která je nazývána „generací sněhových vloček,“ je vnímána jako velmi citlivá a urážlivá.

Doktorka Joanna Williamsová, která přednáší na univerzitě v Kentu, uvedla, že jsou tyto pokyny „naprosto směšné“ a studenty naopak přimějí k tomu, aby byli k sobě navzájem daleko citlivější, ale ve špatném slova smyslu.

„Lidé jsou tak v podstatě obviněni z myšlenkového zločinu,“ uvedla Williamsová v rozhovoru pro deník The Telegraph. Doktorka řekla, že pokyny Oxfordské univerzity „překonaly hranici“ tím, že nařídily studentům, jak by se měli cítit a jak by měli myslet.

Vedení Oxfordské univerzity se za výroky omluvilo

„Namísto toho, aby se lidé navzájem vnímali jako potenciální přátelé a sobě rovní, jsou nuceni k tomu, aby se vnímali podle toho, jakou má kdo barvu pleti a do které škatulky kdo patří,“ podotkla Williamsová.

„Lidé nemohou být na základě těchto pravidel spontánní, protože jejich vzájemná interakce bude ovlivňována potřebou dodržovat všechna tato pravidla,“ řekla doktorka. Vedení univerzity se však po vydání pokynů ohledně očního kontaktu omluvilo studentům, kterým něco takového činí opravdový problém. Nové pokyny totiž byly obviněny z toho, že diskriminují autisty.

V loňském roce bylo studentům práv na Oxfordské univerzitě rovněž řečeno, že mohou vynechat přednášky týkající se násilných případů, pokud budou mít pocit, že je pro ně jejich obsah příliš „zneklidňující.“

Metropolitní univerzita Cardiff zase zakázala fráze jako „pravá ruka“ (v angličtině right-hand man) nebo „gentlemanská dohoda,“ v souladu s kodexem o používání inkluzivního jazyka. Podle vedení univerzity by měly být používány pouze „genderově neutrální“ pojmy.

Oxfordská univerzita po vlně kritiky, která  se zvedla v reakci na zveřejnění doporučení o očním kontaktu, vydala svou oficiální omluvu. Jedna z nejprestižnějších univerzit na celém světě byla jako „necitlivá“ například vůči autistům, pro které bývá oční kontakt často velmi obtížný.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek