KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Oxfordská univerzita zakázala tituly označující pohlaví u jmen zaměstnanců

Univerzita v Oxfordu řekla svým akademickým oddělením i jednotlivým zaměstnancům, aby již nadále nepoužívali žádné tituly specifické pro obě pohlaví na svých stránkách i ve školních prospektech. Zachovány by měly být pouze akademické tituly. S iniciativou přišli studenti, kteří tak chtěli zamezit nedorozuměním v případě transsexuálních osob, pro něž může být údajně neúmyslné zařazení k některému ze dvou tradičních pohlaví pohoršující.

...

Neutrální zájmeno univerzitní unie nepodpořila

Oxfordský studentský svaz navrhl používání neutrálního zájmena „ze,“ které má být spojením anglického „he“ (on) a „she“ (ona). Doposud se před jména studentů i profesorů přidávaly genderově specifikované tituly jako „Mr.“ (pan) a Mrs. (paní, slečna).

To však podle studentského svazu může působit problémy transsexuálním jedincům, kteří mají v rodném listě jiné pohlaví, než na které se doopravdy cítí. Nové pokyny jsou obsaženy v univerzitním Dokumentu o rovnosti a rozmanitosti.

Univerzitní unie mezitím popřela, že by podpořila návrh studentů na používání zájmena „ze,“ což označila za „naprosto kontraproduktivní“. Ve svém dokumentu se uchýlila pouze k odstranění genderově specifikovaných titulů.

Bojovník za práva gayů Peter Tatchell postoj univerzity podpořil

„Jméno člověka obvykle postačuje k identifikaci pohlaví, pokud je to zapotřebí z nějakého praktického důvodu,“ uvedl Tatchell. Tituly Mr. a Mrs. tak z Oxfordské univerzity zcela vymizí, budou zachovány pouze tituly akademické.

„Ne vždy je třeba zdůrazňovat pohlaví, všichni jsme lidé. Proč by tedy mělo být naše pohlaví ještě zdůrazňováno tituly?“ ptá se Tatchell. „V době, kdy stále více lidí definuje samo sebe jako transgender osobnost tyto tituly ignorují novou realitu a mohou způsobit zbytečné problémy,“ dodal.

Podle univerzitního Oddělení pro rovnost a rozmanitost by mohlo být špatné užívání zájmen vůči transsexuálům dokonce považováno za trestný čin. O něčem podobném nyní uvažuje i univerzita v Cambridge.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek