KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pacient během operace mozku hrál na kytaru, aby chirurgům pomohl monitorovat případná poškození

Podívejte se na záběry z operace, při které pacient, kterému byl odstraňován mozkový nádor, doprovázel chirurgy hrou na kytaru. 40letému Roldenu Batistovi dali brazilští chirurgové do ruky kytaru uprostřed složité operace s cílem odstranit nádor ve tvaru srdce.

...

A ulevilo se jim, když začal hrát populární místní píseň.

Batista, který pochází z města Santos a živí se jako telekomunikační inženýr, prodělal minulý rok několik záchvatů, které ho upozornily, že s jeho tělem něco není v pořádku. Rentgenové snímky poté odhalily, že na jeho mozku se nachází nádor ve tvaru srdce.

V rozhovoru pro média řekl: „Řekli mi, že musím podstoupit chirurgickou operaci, při čemž mám na výběr ze dvou metod. Při první bych byl zcela pod vlivem sedativ a při druhé by mě vzbudili uprostřed operace.“

Protože druhá možnost měla mnohem větší šanci na úspěch, rozhodl se pro ni. „Chirurg poté přišel s nápadem, že mě uprostřed operace nechá zahrát na kytaru,“ dodal.

Chirurgové pacientovi vysvětlili, že to bude nejrychlejší způsob, jak zjistit, zda během operace neudělali chybu. Kdyby totiž Batista nebyl schopen píseň zahrát, poskytlo by to chirurgům možnost znovu zmapovat oblast mozku, která řídí pohyb, řeč a smysly, než by bylo příliš pozdě.

Baptista během operace překvapil také svou manželku, když ji s pomocí lékařského personálu zavolal, aby jí řekl, že se cítí jako „válečník“.

Dle místních zpráv je Baptista nyní již z nemocnice doma a pomalu se zotavuje.

V roce 2015 ohromil chirurgy další brazilský pacient, který během operace mozku zahrál na kytaru slavnou píseň od skupiny Beatles s názvem Yesterday. 33letý Anthony Kulkamp Dias byl při své operaci odstranění mozkového nádoru rovněž při vědomí a pro tým chirurgů zahrál na svou kytaru.

Dalším podobným případem byl koncertní houslista Roger Frisch, který hraním na své housle dokázal chirurgům během operace pomoci určit přesné místo v jeho mozku, do kterého bylo třeba umístit implantát.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek