KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pákistánka znásilněná kvůli „pomstě ze cti“ navštívila operu inspirovanou svým příběhem

Muchtar Maiová je hlavní aktérkou ostře sledovaného případu znásilnění kvůli takzvané „pomstě ze cti“ na pákistánském venkově. Nyní přijela do USA, aby zde zhlédla operu, jejíž děj vychází z tohoto případu.

...

Trest za údajné bratrovo cizoložství

„Bylo to velmi dojemné, když začalo představení a celá událost se v mé mysli znovu oživila,“ řekla 37letá Maiová v pátek v Los Angeles pro agenturu AFP krátce po premiéře opery Thumbprint. „Ale jak opera pokračovala, již jsem se cítila lépe a měla jsem i více odvahy.“

K jejímu znásilnění došlo v roce 2002. Jedná se o silně kritizovanou běžnou praxi na pákistánském venkově, kdy vedení obce schválí znásilnění ženy jako trest za špatné chování jiného člena její rodiny. Čest je takto poškozené rodině navrácena pomocí pravidla „oko za oko“.

Maiová byla potrestaná za cizoložství, kterého se údajně dopustil její bratr, kterému v té době bylo pouhých 12 let. Chlapec byl obviněn z intimního vztahu s dívkou z rodiny patřícího do klanu Mastoi, který je silnější než klan Shakoor, z kterého pochází rodina Maiové. Toto obvinění se později ukázalo jako nepravdivé.

Vedení obce chtělo tento spor vyřešit sňatkem chlapce s jeho údajnou milenkou, ale klan Mastoi trval na trestu. Proto když se Muchtar Maiová přišla omluvit za bratrův údajný prohřešek, unesli ji a hromadně znásilnili čtyři muži z klanu Mastoi.

Většina Pákistánek po znásilnění spáchá sebevraždu

Většina pákistánských žen v podobné situaci spáchá sebevraždu, aby nemusely žít s cejchem znásilněné ženy. Maiová se však rozhodla bojovat za spravedlnost a dostat před soud násilníky i jejich pomocníky. Překvapivě se údajné viníky podařilo aspoň obvinit.

Operu inspirovanou tímto příběhem složila Kamala Sankaramová a libreto napsala Susan Yankowitzová. Opera popisuje znásilnění Maiové i její následný boj, jehož výsledkem je šest rozsudků smrti nad násilníky.

Pravda je však mnohem prozaičtější. Po vleklých projednáváních několika pákistánských soudů byly rozsudky nad násilníky zrušeny a nyní je všech šest mužů na svobodě.

„Ti, co mě znásilnili, žijí nedaleko mého domu a já se jim snažím vyhýbat,“ řekla Maiová a dodala: „Když jdu kolem, posmívají se mi a dělají opičky.

Maiová byla za znásilnění finančně odškodněna a získané peníze použila na vybudování dvou škol a ženského útulku ve své rodné vesnici. Paradoxně nyní do těchto škol chodí děti mužů, kteří ji znásilnili, a v jejím útulku našly útočiště dcery vedoucích představitelů obce, kteří její znásilnění schválili.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek