KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Papež František řekl, že církev by neměla být "muzeem vzpomínek"

Papež František na klíčové římskokatolické schůzi ohledně rodinných záležitostí řekl, že by církev neměla být "úzkoprsým muzeem vzpomínek", ale měla by mít odvahu se změnit, pokud je to "to, co Bůh chce."
...

František na úvod synody vyzval biskupy k otevřenosti k novým přístupům

Třítýdenní setkání biskupů z celého světa, známé jako synoda, hostí na 300 biskupů a delegátů, kteří se věnují tématu tradiční rodiny a její obrany. Žhavým tématem je na této synodě homosexualita, či rozvody. Na setkání měl v rámci prvního pracovního zasedání projev i papež František, který řekl, že by se biskupové měli snažit nejen mluvit, ale i naslouchat vůli boží, co se církve týče. S odkazem na konzervativce řekl, že se nesmí nechat zastrašit svody světa a pomíjivými trendy. Odkazoval však i na neúprosné tradicionalisty, kteří by měli být na pozoru před "kalením některých srdcí, která i přes dobré úmysly drží lidi od Boha".

Papež pronesl, že křesťanská víra "není muzeem, na které bychom se měli dívat a které bychom měli zachraňovat", ale měla by být zdrojem inspirace. František vyzval biskupy, aby měli odvahu přinést do křesťanství život a nikoliv jej jen slepě uchovávat.

Papež se zasloužil o novou reformu ve zneuznání manželství

Biskupové, kteří mají domluvené setkání za zavřenými dveřmi, budou papeži předkládat své zprávy. Jedním z klíčových témat synody bude církevní zapojení katolíků, kteří se rozvedli a znovu oženili. Tito lidé jsou považováni za ty, kteří žijí ve stavu hříchu, církev bere v potaz pouze první sňatek. Někteří biskupové chtějí proto změnu pravidel. Papež František se minulý měsíc zasloužil o rychlejší proces prohlášení manželství za neplatné, což je u katolíků nejradikálnější forma reformy za posledních 250 let. Biskupům bylo řečeno, aby se více otevřeli rozvedeným párům.

Dalším tématem synody jsou homosexuální katolíci. V předvečer shromáždění byl jeden z kněží Vatikánem propuštěn poté, co se přiznal, že je gay. František proto vyzývá ke změnám i v tomto ohledu. Konzervativní katolíci na shromáždění řeší to, jak by homosexuální katolík měl žít podle církevních pravidel, která by měla být cudná, zatímco homosexuální katoličtí aktivisté bojují za svou aktivitu v církvi.

Autor: ElS
Zdroj: Reuters
Foto: penjelly

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek