KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Papež František chce umožnit ženatým mužům z odlehlých oblastí stát se kněžími

Papež František požádal o rozvinutí debaty ohledně umožnění stát se knězi ženatým mužům z amazonské oblasti Brazílie. V rámci církve se jedná o značně kontroverzní požadavek, který se nejspíš setká s odporem konzervativních duchovních. 

...

O výjimku požádal kardinál z Brazílie

Papež se rozhodl diskutovat o částečném zrušení kněžského celibátu na základě žádosti kardinála Claudia Hummese, který je předsedou biskupské komise v Brazílii. 

Hummes údajně papeže požádal o to, aby zvážil výjimku a umožnil tak ženatým, ale zároveň silně věřícím mužům duchovně sloužit v odlehlých komunitách Amazonie, kde je nedostatek kněžích a evangeličtí křesťané se tu spolu s pohanskými sektami snaží odstranit katolicismus.

Žádost kardinála byla zopakována i monsignorem Erwinem Kraitlerem, který je tajemníkem biskupské komise. Ten rovněž navrhl, že by biskupové, kteří se zúčastní synody v Amazonii v roce 2019, mohli zvážit i vysvěcení žen jakožto kněžích.

Papež František už vloni řekl, že by církev měla zvážit možnost povolit ženatým mužům, aby se za zvláštních okolností stali kněžími a účinně by tak zbourali staletou praxi, v jejímž rámci musí římskokatoličtí kněží žít v celibátu.

V rozhovoru s německým deníkem Die Zeit papež uvedl: „Musíme zvážit, zda jsou viri probati (ženatí kněží) vhodnou možností a poté musíme určit, jaké úkoly by mohli vykonávat, například v odlehlých komunitách.“

V Amazonii panuje velký nedostatek katolických kněží

V brazilské Amazonii je pouze jeden kněz na až 10 000 katolíků. V rámci katolické církve už existuje omezený počet ženatých kněží, včetně anglikánských kněží, koptských katolíků nebo členů některých východních katolických církví. Papež sice řekl, že on sám je zastáncem zachování celibátu, ale že je to téma, které by mělo být prodiskutováno.

Monsignor Giacomo Canobbio, přední italský teolog, dodal, že skutečnost, že má kněz manželku nebo děti, „nijak neomezuje práci ve farnosti.“ „Věřím, že to papež František může prošetřit, i když by o tom on sám nerozhodl, ale jednalo by se o kolegiální proces. Jedná se o naléhavý problém,“ řekl Canobbio.

Nicméně takové téma nejspíš podnítí kritiku ze strany konzervativců, kteří jsou už tak v opozici vůči Františkovi kvůli jeho rozhodnutí umožnit rozvedeným lidem, kteří znovu uzavřou manželství, zůstat v katolickém společenství, pokud to kněz nebo místní biskup schválí.

Pokud by bylo ženatým mužům v Amazonii povoleno vykonávat duchovní funkci, pak by tato praxe mohla být rozšířena i na odlehlé oblasti Afriky, kde už tak má mnoho katolických kněžích milenky a děti. Podle Cannobia už mají tito kněží de facto rodiny. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek