KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Paříž děsí bitky gangů: Násilí mezi mladými si vyžádalo další život

Francouzská metropole dosud nepatřila mezi města „proslulá“ svými gangy. Bitka dvou skupinek mladistvých tento víkend poblíž Bastily, která skončila smrtí 15letého chlapce, však potvrzuje nepříjemný trend znepokojující místní úřady a policii.

...

Nejen na předměstích, ale i v centru města

Ulice Rue de la Roquette spojující Bastilu se hřbitovem Père Lachaise leží v moderní pařížské čtvrti a je obvykle zaplněna nakupujícími a návštěvníky místních butiků, barů a restaurací. V sobotu večer sem ale dorazilo asi 30 mladých lidí ve věku od 13 do 18 let, kteří nechtěli nakupovat ani si dát drink.

Jednalo se o znesvářené party místní mládeže, jejichž jediným záměrem bylo vyvolat konflikt. Po jejich bitce zde zůstal mrtvý 15letý chlapec. Zemřel na bodné poranění.

Není dosud jasné, co násilnostem předcházelo. Objevily se zprávy, že to byla hádka kvůli dívce. Při podobné bitce byl loni v listopadu v Paříži zastřelen 18letý mladík.

K podobným bojům mezi mládeží dochází po celé Paříži, a to nejen na předměstích,“ řekl Yvan Assioma z policejní odborové organizace.

Sobotní násilí opět zvýšilo znepokojení francouzských úřadů, a to hlavně kvůli nízkému věku násilníků. „Máme velké obavy z toho, jak je mezi mladými násilí zlehčováno. Patří mezi ně chlapci, kterým je méně než 13 let, a stále častěji z dosud bezproblémových čtvrtí. Nechodí do školy a nemají dobré rodinné zázemí,“ dodal Yvan Assioma.

„Bleskové bitky z malicherných příčin“

Již od roku 2009 násilí mezi mládeží sleduje a vyhodnocuje zvláštní policejní jednotka. Podle jejího zjištění v Paříži působí asi 40 různých skupin, a to převážně na severních a východních předměstích.

Policie se ale zdráhá je nazývat „gangy“, protože je považuje za málo organizované a bez pevné struktury.  

„Jsou to často mladí lidé, kteří spolu chodí do školy nebo bydlí blízko sebe. Jejich jádro tvoří pět až šest maximálně 10 osob, ale když je potřeba, rychle se rozrostou,“ vysvětluje Assioma. „Stejně rychle se ale umí i rozpustit. Na rozdíl od organizovaných gangů nemají šéfa ani hierarchii a vznikají spontánně.“

„Oni dokonce ani většinou nevědí, proč se perou. Často to jsou bleskové bitky z malicherných příčin,“ doplňuje další policista Jean-Michel Huguet.

V minulosti tito mladí problémoví lidé bojovali s tyčemi, holemi a baseballovými pálkami, ale policie v poslední době zaznamenala častější používání nožů. „Neuvědomují si fatální důsledky, které může nůž způsobit,“ řekl Assioma.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek