KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Paříž schválila zákon přikazující dělníkům mluvit francouzsky ve snaze vytlačit zahraniční pracovníky

V pařížském regionu byl schválen zákon zavazující dělníky na stavbách k tomu, aby mezi sebou hovořili pouze francouzsky. Paříž tak kopíruje vyhlášky, které fungují i jinde po Francii za účelem vytlačení zahraničních pracovníků. 

...

Podle kritiků bude nové opatření nevýhodné pro nově příchozí cizince

Klauzule nazvaná Moliere vyžaduje od všech firem pracujících na veřejně financovaných stavebních projektech, aby používaly jako pracovní jazyk pouze francouzštinu. Jde o součást balíku legislativních novinek, který má umožnit menším francouzským firmám získat víc lokálních státních zakázek. 

Viceprezident regionu Jerome Chartier k novince uvedl: „Tato klauzule je nezbytná. Cílí na zahraniční firmy, které s sebou přivádějí své týmy, aniž by některé z nich hovořily francouzsky.“

Francouzská vláda dlouhodobě kritizuje pravidla Evropské unie, podle nichž mohou společnosti najmout levnější pracovní sílu, často z východní Evropy, na úkor místních obyvatel. Podle odpůrců klauzule, která je pojmenována po slavném francouzském dramatikovi ze 17. století, bude opatření velice nevýhodné pro nově příchozí cizince, kteří se mohou skrze pracoviště lépe integrovat a naučit se francouzsky. Dle kritiků bude rovněž těžké takovéto opatření aktivně prosazovat a kontrolovat.

Pokud by se stal prezidentem Fillon, zasadil by se o celostátní platnost zákona

Region Ile de France hodlá k tomuto účelu zaměstnat inspektory, kteří by odposlouchávali pracovníky na staveništích, aby zjistili, jakým jazykem mezi sebou hovoří.

Stejná pravidla už zavedla i Normandie a regiony Hauts-de-France a Auvergne-Rhone-Alpes. Podle úředníků toto opatření sice dopomůže k lepší bezpečnosti na staveništích, zároveň však zasáhne až 500 000 zahraničních pracovníků, kteří nyní běžně pracují na francouzských staveništích, ale francouzsky nehovoří

Ukrajinský dělník Oleg, který pracuje na pařížském předměstí Le Temps, uvedl: „Hovořit spolu francouzsky každopádně nijak příliš nepomůže, pokud zrovna vozíte cement nebo bouráte zdi.“ Pokud v nastávajících prezidentských volbách zvítězí Francois Fillon, bude dle své kampaně a politického programu uvažovat o celostátním zavedení tohoto zákona namísto toho, aby si o něm autonomně rozhodovaly jednotlivé regiony, jako je tomu nyní.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek