KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pastor v Sierra Leone nalezl 706karátový diamant, mohlo by se jednat o 10. největší diamant v historii

Křesťanský pastor, který pracuje v dole v Sierra Leone, objevil 706karátový diamant, který by se mohl stát 10. největším nálezem tohoto druhu ve známé historii. Nálezcem drahokamu je Emmanuel Momoh, pracující v oblasti Kono na východě země.

...

Odhadovaná cena drahého kamene půjde zřejmě do miliard korun

Podle prohlášení tamní vlády bude diamant prodán v Sierra Leone v „transparentní“ dražbě, která bude pro stát výhodná. V prohlášení stálo: „Včera večer byl prezidentu Ernestu Bai Koromovi předán 706karátový diamant. Prezident, který diamant přijal, poděkoval vedoucímu (dolu, pozn. red.) a jeho lidem za to, že ho nepropašovali pryč ze země.“

Paul Zimnisky, odborník na drahokamy, uvedl, že by se mohlo jednat o „10. až 15. největší diamant, který byl kdy vytěžen“. Diamant byl navíc nalezen v poměrně malém dole, kde se zpravidla takto velké unikáty nikdy nevyskytují.

Zimnisky řekl: „Poslední mimořádné diamanty byly nalezeny velkými komerčními důlními společnostmi, které těží velká množství kimberlitu, která poté zpracovávají pomocí moderního vybavení.“

„Těžení v menším měřítku produkuje většinou menší a méně kvalitní diamanty, protože se rozbíjí a čelí erozi.“ Zimnisky také uvedl, že drahokam bude pro lepší přístup pro kupce pravděpodobně prodán mimo Sierra Leone, navzdory ujištění vlády.

Hodnotu diamantu nelze určit bez odborného posouzení jeho barvy a případných kazů.

Nicméně nabízí se srovnání s diamantem s názvem Jonker, který je se svými 726 karáty 10. největším nalezeným diamantem v historii a jehož leštěný kus bude tento květen v Hong Kongu k prodeji.

Odhadovaná hodnota jednoho 25karátového kusu se dle Zimniského pohybuje v rozmezí od 2,2 milionů dolarů (zhruba 55 milionů Kč) do 3,6 milionů (zhruba 90 milionů Kč). Celková cena tohoto exempláře by tak v přepočtu mohla přesáhnout 1,5 miliardy korun.


„Krvavé diamanty“

Sierra Leone hrála v historii diamantového průmyslu kontroverzní roli. Prodej „krvavých diamantů“ pomáhal v 90. letech financovat občanské války napříč Afrikou a také vojenské diktatury. To vše na kontinentu, který dle londýnské diamantové burzy poskytuje 65 % veškerých světových diamantů.

Rebelové umožnili obchodníkům, aby vykořisťovali diamantové doly a posílali drahokamy do ciziny přes Libérii. V jednom z nejproslulejších případů byl tehdejší liberijský válečný magnát Charles Taylor shledán vinným z podporování rebelů výměnou za diamanty získané otrockou prací.

706karátový diamant byl nalezen ve stejné oblasti, kde působil americko-belgický obchodník Michel Desaedeleer, který byl obviněn ze zotročování a obchodu s diamanty během občanské války v Sierra Leone. Zemřel minulé září ve vězení ještě předtím, než byl postaven před soud.

Občanská válka v Sierra Leone si vyžádala odhadem 120 000 obětí. Populace země činí pouze necelých 6 milionů lidí, což z konfliktu činí jeden z nejsmrtelnějších v nedávné historii.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek