KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pchjongjang jinak: Hlavní město KLDR zachyceno na vzácných leteckých záběrech

Velice vzácné letecké záběry hlavního města Severní Koreje odhalily, jak vypadá metropole této tajnůstkářské země z ptačí perspektivy. Snímky získal singapurský fotograf Aram Pan, který nad Pchjongjangem proletěl ve svém letounu Piper Matrix PA-46. 

...

Autor fotografií dostal povolení od severokorejské vlády

Pan spolupracuje na projektu, který je zaměřen na prezentaci Severní Koreje prostřednictvím fotografií a filmu. Snímky mohly být získány jen díky tomu, že k tomu fotograf dostal svolení přímo od severokorejské vlády. Záběry ukazují barevné stavby a mrakodrapy, stejně jako moderní dálnice a mosty.


Mimo centrum metropole byly zachyceny řadové domy v kopcovitých okrajových oblastech. Co však případného pozorovatele zaujme nejvíce, jsou silnice a cesty bez lidí a bez aut. I když je Pchjongjang se svými 2,58 miliony obyvatel největším městem KLDR, město se zdá být liduprázdné.

Země je uzavřena zbytku světa už téměř 70 let od doby, co byl Severokorejský poloostrov rozdělen mezi dva státy. Aram Pan dokumentuje život uvnitř Severní Koreje už několik let a je jedním z mála cizinců, kteří mohou něco takového legálně dělat.

Do KLDR jezdívali i Američané, nyní mají vstup bez výjimky zakázán

KLDR sice umožňuje návštěvu zahraničním turistům, jejich pobyt je však značně omezen. Mezi zhruba 4 000 až 5 000 zahraničních návštěvníků, kteří ročně KLDR navštěvují, patřily i stovky Američanů. Letos počátkem září jim však byl vstup do země zakázán, a to nikoliv ze strany KLDR, ale ze strany americké vlády.


„Je to velice vzácný okamžik, že bylo cizinci povoleno fotografovat a natáčet ze vzdušného prostoru Severní Koreje a dokonce ještě vzácnější je, že se to uskutečnilo z letadla typu Piper Matrix PA-46,“ řekl Pan ve videu na YouTube (Piper Matrix PA-46 je americký letoun).

Jeho snímky jsou součástí projektu DPRK360, jehož cílem je vytvořit „vhled do Severní Koreje pomocí fotografií, videí a špičkových virtuálních technologií.“ Fotograf pořídil zhruba 360 snímků celé země a poskytl tak netradiční pohled na stav tohoto izolovaného státu. Pan uvedl, že chtěl „zachytit scény, které tradiční média obecně ignorují.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek