KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Plánovaný teroristický útok v letadle z Austrálie odhalen, bomba byla ukryta v panence Barbie

Libanonský ministr vnitra Nohad Machnouk prohlásil, že jistá teroristická buňka se pokusila způsobit výbuch na palubě letadla z Austrálie. Bomby teroristé ukryli do panenky Barbie a mlýnku na maso.

...

Dle jeho slov měl útočník Amer Khayyat plánovat odpálení improvizovaného výbušného zařízení 20 minut po vzlétnutí letadla se 400 cestujícími na palubě letícího do Abú Zabí.

Plán byl údajně odhalen až v okamžiku, kdy bylo zavazadlo obsahující výbušniny shledáno příliš těžkým.

V červenci byli v Sydney při protiteroristických zásazích zatčeni čtyři muži. Dva z nich byli propuštěni, nicméně libanonsko-australští bratři Khaled (39) a Mahmoud (32) Khayatovi byli obviněni z „přípravy či plánování teroristického útoku“.

Australské úřady tehdy potvrdily, že tato zatčení souvisela se skutečným plánem způsobit leteckou katastrofu. Poté vyšlo najevo, že cílem byl let společnosti Etihad, který 15. července odlétal ze Sydney.

Zástupce komisaře Australské federální policie (AFP) Michael Phelan popsal plán jako „jeden z nejsofistikovanějších plánů, které se na australské půdě kdy kdo pokusil realizovat“.

Phelan dále uvedl, že komponenty pro improvizované výbušniny odeslali členové Islámského státu do Austrálie prostřednictvím mezinárodní přepravní společnosti. Má se za to, že čtvrtý z bratrů Khayatových, Tarek, je vysoce postaveným členem Islámského státu v Racce.

Machnouk na pondělní tiskové konferenci uvedl, že Amer Khayyat byl nucen od plánu upustit a cestovat do Libanonu bez zavazadla poté, co bylo z důvodu nadměrné hmotnosti zadrženo. Jeho verze příběhu je však v rozporu s verzí australských úřadů, které dříve tvrdily, že cestujícímu bratrovi do zavazadla bombu umístili bez jeho vědomí.

Manchouk nicméně uvedl, že jeho země v souvislosti s daným plánem rozsáhle spolupracuje s australskou vládou. Dle jeho slov byli Khayatovi rovněž již více než sledováni, od té doby, co jeden z bratrů odcestoval do Sýrie.

Zadržení bratři Khaled a Mahmoud měli po selhaném původním plánu údajně plánovat útok „improvizovaným zařízením pro disperzi chemikálií“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek