KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Po boku ISIS v Sýrii nejspíš bojují i vojáci z Německa

Nejméně 29 německých profesionálních vojáků podle interní vojenské zprávy odcestovalo v posledních letech do Sýrie či Iráku, někteří z nich s největší pravděpodobností odešli bojovat po bok Islámského státu.

...

Několik desítek vojáků je předmětem vyšetřování

Interní zpráva německé vojenské kontrarozvědky MAD uvádí, že v současné době je předmětem vyšetřování až 65 aktivních vojáků kvůli podezření z napojení na ISIS. Od roku 2007 identifikovala německá armáda ve svých řadách celkem 22 islamistů, z nichž jen 5 dokončilo svou službu.

Od první zprávy o islamistech se celkový počet do roku 2015 zvýšil o čtyři případy. Celkem 29 příslušníků německé armády navíc v posledních letech prokazatelně odcestovalo do Sýrie a Iráku. Zpravodajské služby se domnívají, že se zde přidali k některé z islamistických skupin.

„Islamismus není hlavním problémem Bundeswehru (německá armáda, pozn. red.),“ uvedl předseda Sociálně demokratické strany (SPD) Hans Peter Bartels, který je odpovědný za dohled nad armádou. „Představuje však reálné nebezpečí, které musíme brát vážně,“ dodal.

V budoucnu budou přísněji kontrolováni všichni vojáci

V budoucnu chce ministerstvo obrany vyšetřit každého vojáka a jeho případné odkazy k islamistickému hnutí. Doposud byli kontrolováni hlavně vojáci s přístupem k citlivým informacím, nikoliv však obyčejní vojáci s přístupem ke zbraním.

„Stejně jako ostatní bojové síly může být Bundeswehr pro islamisty atraktivní, protože zde mohou získat výcvik se zbraněmi,“ řekl Bartels. „Ale pokud vím, tak doposud neexistuje žádný systematický tlak islamistických organizací s cílem infiltrovat se do armády,“ dodal.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek