KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Počet dětí, které si přejí mít opačné pohlaví, se ve Švédsku každý rok zdvojnásobuje

Švédští lékaři tvrdí, že se v jejich zemi každý rok zdvojnásobuje počet dětí, které se necítí dobře ve svém těle a přály by si mít opačné pohlaví. Jen v loňském roce tuto touhu vyjádřilo celkem 197 dětí a mladistvých.

...

Švédské kliniky nezvládají nápor transsexuálů, kteří na léčbu mnohdy čekají až rok

„Každý rok zaznamenáváme nárůst až o 100 % nových případů,“ uvedla dětská psychiatrička Louise Frisenová z dětské Nemocnice Astrid Lindgrenové ve Stockholmu. „Přicházejí k nám stále mladší děti, které mají pocit, že jsou uvězněny ve špatném těle. Nárůst je rovněž zaznamenán i u počtu případů dospělých jedinců,“ dodala lékařka.

Ve Švédsku existuje celkem 6 klinik, které slouží lidem, jež mají tyto problémy. Celkový nárůst počtu lidí, kteří se k tomu přiznají a hledají pomoc odborníků, naznačuje podle Cecilie Dhejneové z univerzitní nemocnice Karolinska „větší otevřenost“ švédské společnosti.

Dhejneová však varovala, že jsou zdravotnická centra zabývající se pohlavní identitou přetížená. „Problémem je, že zde existuje dlouhá fronta lidí, kteří chtějí zahájit léčbu, ale zdejší střediska to kapacitně nezvládají,“ uvedla lékařka.

Například v případě kliniky Lundu v jižním Švédsku musí lidé čekat až jeden rok, než budou přijati a bude s nimi zahájena diskuze ohledně případného zákroku. Dhejneová poznamenala, že toto čekání může u transsexuálních jedinců zhoršovat jejich duševní zdraví.

Podle amerických pediatrů by děti tuto léčbu podstupovat neměly

Ministryně zdravotnictví Gabriele Wikstromová uvedla, že „nedostatky v péči o transsexuály v každém stádiu léčby jsou naprosto nepřijatelné“. Ministryně uvedla, že vláda zřídila komisi, jejímž úkolem bude dohlížení nad čekací dobou jednotlivých pacientů i nad nedostatky v péči.

Americká akademie pediatrů mezitím vyzvala zdravotníky a zákonodárce k tomu, aby nedávali dětem najevo, že „chemické a chirurgické zákroky k vytvoření opačného pohlaví,“ jsou normální a běžné.

Podle této akademie mohou být děti v raném věku zmatené stejně jako jejich rodiče a zcela zbytečně jim mohou být podávány léky blokující vývoj pohlavních znaků během puberty a jejich „zdravé části těla mohou být zbytečně mrzačeny chirurgickými zákroky“.


Autor: ElS

Zdroj: Aftonbladet

Foto: © uwe umstätter / Global Look Press

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek