KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podle Europolu je v Evropě na svobodě 5000 vycvičených militantů ISIS

Šéf evropského vrchního policejního úřadu Europol prohlásil, že do Evropy se z tréninkových táborů Islámského státu v Iráku a Sýrii vrátilo mezi 3 až 5 tisíci takzvaných „zahraničních bojovníků“. Ti podle něj představují pro kontinent „zcela novou výzvu“.
...

Evropa čelí největší hrozbě teroristických útoků za poslední dekádu

„Evropa v současnosti čelí největší teroristické hrozbě za více než poslední desetiletí,“ oznámil Rob Wainwright, šéf evropského policejního úřadu Europol, německému deníku Neue Osnabrücker Zeitung. Zároveň varoval před reálnou hrozbou teroristických útoků Islámského státu či jiných teroristických skupin v Evropě.

„Můžeme očekávat, že IS nebo jiné náboženské teroristické skupiny připraví někde v Evropě útoky s cílem zabít co největší počet civilistů,“ řekl. Připomněl, že tato skutečnost nijak nesnižuje hrozbu útoků ze strany nezávisle konajících jednotlivců.

Wainwright nicméně odmítl spojit nebývalý nárůst teroristické hrozby s probíhající uprchlickou krizí. Naopak popřel široce rozšířené přesvědčení, že teroristé aktuálně infiltrují Evropu v přestrojení za žadatele o azyl.

„Neexistují žádné konkrétní indikace toho, že teroristé systematicky používají uprchlickou vlnu k tomu, aby nepozorovaně pronikli do Evropy,“ myslí si Wainwright.

https://i.ytimg.com/vi/7diY_H33ntw/maxresdefault.jpg

Šéf evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwright. Foto: YouTube

Řada důkazů naznačuje, že uprchlická krize zvyšuje hrozbu terorismu v Evropě

Bývalý britský ministr obrany Liam Fox minulý měsíc vyjádřil obavu z toho, že džihádisty by se bez problémů mohli do Evropy dostat právě společně s žadateli o azyl ze Středního východu. Jihoevropské země, skrz které uprchlíci putují, podle něj „vůbec nevědí, jestli jde o skutečné uprchlíky, žadatele o azyl, ekonomické migranty, nebo teroristy maskující se za členy některé z předchozích skupin.“

Tyto obavy byly potvrzeny poté, co německá vnitrostátní informační služba v únoru potvrdila, že od svých zdrojů obdržela více než 100 upozornění na militanty IS, kteří do země údajně dorazili předstírajíce uprchlíky. Zpráva zažehla novou debatu o migrační politice EU.

Islámskému státu podle ředitele FBI Jamese Comeyho padla do rukou minimálně jedna tiskárna schopná produkovat autentické syrské pasy. Militanti měli tuto tiskárnu získat během ofenzívy proti syrskému městu Dajr az-Zaur.

Strach z toho, že se islamistům podaří do Evropy dostat díky falešným pasům, byly potvrzeny loni v listopadu, kdy po pařížských teroristických útocích, které si vyžádaly 130 lidských životů, byly na místě nalezeny dva falešné syrské pasy. Vyšetřovatelé se domnívají, že patřili sebevražedným útočníkům, kteří se do Evropy dostali společně s uprchlíky.

Podle zprávy o globálním terorismu vydané Institutem pro ekonomiku a mír dorazilo od počátku vojenského konfliktu v Sýrii v roce 2011 do Iráku a Sýrie mezi 25 až 30 tisíci „zahraničních bojovníků“. Přibližně 21 % z nich přitom tvoří lidé s evropským občanstvím a pasem.

 

Autor: ToD

Zdroj: Neue Osnabrücker Zeitung / RT

Foto: © Jason Lee / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek