KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podle studie WHO je na světě ukončeno potratem až 25 % těhotenství

Každý rok skončí jedno ze čtyř těhotenství potratem. Tvrdí to nová studie Světové zdravotnické organizace (WHO) a Guttmacherského institutu. Ročně se podle odhadů uskuteční až 56 milionů interrupcí, což je mnohem vyšší číslo, než se dosud odhadovalo.

...

V chudých zemích nedochází k žádnému zlepšení

Výzkumníci uvádějí, že se situace v mnoha bohatých zemích zlepšila, ale v chudých oblastech k žádné zásadní změně za posledních 15 let nedošlo. Počty potratů se ročně navýšily z 50 milionů mezi lety 1990-1994 na 56 milionů ročně mezi lety 2010-2014.

Nárůst počtu potratů byl zaznamenán především v rozvojovém světě, což bylo částečně způsobeno nárůstem obyvatelstva a touhou po menších rodinách. Výpočty ukazují, že zatímco počet potratů na osobu v chudých oblastech stagnuje, v bohatších oblastech klesl z 25 na 14 žen z 1000 žen produktivního věku.

Výzkumní pracovníci poukazují na to, že je potratovost podobná nehledě na to, zda se jedná o potraty legální, či nikoliv. Podle nich zákony zakazující potraty navyšují počty těch ilegálních, které jsou mnohdy velice nebezpečné. Studie také upozorňuje na takové oblasti, jakou je například Latinská Amerika, kde končí potratem jedno ze tří těhotenství, což je nejvyšší míra potratovosti na světě.

Je třeba zlepšit přístup k antikoncepci

K mírnému nárůstu potratovosti došlo i v západní Evropě, což by mohlo být spojeno s narůstajícím počtem žen migrujících z východní Evropy. Podle vědců některé ženy z rozvojových zemí ani nemají přístup k antikoncepčním prostředkům, takže se proti otěhotnění nemohou nijak přímo chránit.

„Vysoká míra potratovosti nám ukazuje, že je třeba zlepšit a rozšířit přístup k účinným antikoncepčním službám,“ uvedla doktorka Bela Ganatrová z WHO (Světová zdravotnická organizace). „Investice do moderních antikoncepčních metod by byla mnohem méně nákladná než nechtěná těhotenství a nebezpečné potraty,“ dodala lékařka.

Studie však naznačuje, že řešení není tak jednoduché, jak se může zdát. Mnoho žen uvádí, že se bojí používat antikoncepci kvůli vedlejším účinkům, cítí se stigmatizováno, nebo se bojí následného rizika neschopnosti otěhotnět.


Autor: ElS

Zdroj: BBC

Foto: Science Foto Library

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek