KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podle tureckého klerika muži bez vousů vzbuzují „hříšné myšlenky“

Muslimský kazatel v Turecku se snaží přesvědčit muže, aby si pěstovali plnovous. Argumentuje přitom tím, že oholené muže s delšími vlasy „nelze odlišit od žen“, což může u mužů vzbuzovat „hříšné myšlenky“.

...

Oholené muže s delšími vlasy lze zaměnit za ženy

„Muži by si měli nechat narůst vousy. Jednou z částí lidského těla, kterou se muži odlišují od žen, jsou právě vousy,“ oznámil turecký kazatel Murat Bayaral tuto sobotu pro soukromý náboženský televizní kanál Fatih Medreseleri.

Bayaral se dále rozmluvil o nebezpečí, které by mohlo v mužích vyvolat „neslušné myšlenky“ týkající se jiných mužů. „Když například v dálce uvidíte člověka s dlouhými vlasy a bez vousů, můžete nabýt dojmu, že je to žena. Dnes se totiž muži a ženy oblékají podobně. Chraň Bůh, aby z toho na vás nešly hříšné myšlenky,“ řekl Bayaral se zjevným odkazem na vztahy osob stejného pohlaví.

Homosexualita je v Turecku již delší dobu legální a na rozdíl od většiny zemí s muslimskou majoritou není ani oficiálně potírána. Přesto zde konzervativní islámští kazatelé považují veškeré styky osob stejného pohlaví za nepřípustné.

Turecká komunita osob s menšinovým sexuálním zaměřením (LGBT) rovněž bojuje za přijetí antidiskriminačních zákonů a rovněž legalizaci sňatků osob stejného pohlaví.

V turecké společnosti převažuje konzervativní postoj k homosexualitě  

Konzervativní postoj ke vztahům osob stejného pohlaví však v turecké společnosti i nadále převažuje. Veřejně je zastávají i někteří přední politici. Například bývalá ministryně pro práva žen a rodinu Selma Aliye Kavafová před časem prohlásila, že věří, že „homosexualita je biologická porucha a jako nemoc proto vyžaduje léčbu.“

Na druhou stranu dlouhé vousy, které jsou u muslimských mužů běžné, mohou být v západních zemích příčinou určité diskriminace. Minulý měsíc jedna dánská pravicová strana požadovala, aby byla lékařům s dlouhými vousy odepřena možnost působit v dánských nemocnicích.

V minulém roce zase hrozilo jednomu středoškolskému studentovi ve Francii vyhoštění, protože se odmítl podvolit příkazu ředitele školy k oholení svého plnovousu. Příslušný školský úřad jeho dlouhé vousy považoval za „znak radikalizace“.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek