KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podle Vatikánu nemusí katoličtí biskupové hlásit zneužívání dětí

V pokynech vydaných Vatikánem se píše, že „není nutné“, aby byli biskupové povinni hlásit policii svá podezření na pedofilii. Toto doporučení však neodpovídá slibům papeže Františka, že se katolická církev vyrovná se svým dědictvím zneužívání dětí.
...

Nové pokyny sepsal kontroverzní poradce

Katolická církev v dokumentu určeném nově jmenovaným biskupům radí, že není jejich nutnou povinností hlásit podezření ze zneužívání dětí kněžími a rozhodnutí o nahlášení zneužití na policii by měli nechat na obětech nebo jejich rodinách.

Dokument vysvětluje vysokým církevním představitelům, jak by měli řešit obvinění ze zneužívání. Vydal jej nedávno Vatikán a zdůrazňuje se v něm, že biskupové musí v těchto záležitostech respektovat místní příslušné zákony a jejich jedinou povinností je řešit tato obvinění interně.

„V souladu s občanskými zákony jednotlivých států, kde je oznámení povinné, není nutnou povinností, aby biskup nahlásil úřadům, policii nebo státním zástupcům svá podezření v okamžiku, kdy se dozvěděl o trestné činnosti nebo hříšném konání,“ píše se v dokumentu.

Tyto pokyny napsal kontroverzní francouzský kněz a psychoterapeut Tony Anatrella, který působí jako poradce Papežské rady pro rodinu. Vatikán tyto pokyny, které jsou součástí širšího vzdělávacího programu pro nově jmenované biskupy, zveřejnil počátkem února na tiskové konferenci a nyní čeká na zpětnou vazbu.

Na dokumentu se nepodílela nová komise pro ochranu nezletilých

Podrobný komentář k této politice katolické církve jako první přinesl ve svém článku vatikánský novinář John Allen, který je externím redaktorem katolického zpravodajského webu Cruxnow.com.

Allen připomněl, že papež František jemnoval speciální Papežskou komisi pro ochranu nezletilých. Ta se ale podle něj na přípravě nového vzdělávacího programu nepodílela.


Papež František

Jeden z církevních představitelů obeznámených s prací komise pro ochranu nezletilých řekl, že postoj komise k otázce zneužívání je takový, že informování civilních orgánů o zneužívání je „morální povinností bez ohledu na to, jestli to občanská legislativa vyžaduje nebo ne.“ Dodal, že komise by se měla podílet na přípravě budoucích vzdělávacích materiálů.

Autor pokynů, francouzský kněz Tony Anatrella, je známý svými kontroverzními názory na „genderové teorie“, když například prohlásil, že rostoucí tolerance k homosexualitě v západních zemích je příčinou „vážných problémů“ dětí, které jsou vystaveny „radikálním názorům na sexuální orientaci“. K žádosti o vysvětlení svých názorů se odmítl vyjádřit.

Nový církevní vzdělávací program Anatrelovy názory na homosexualitu reflektuje. Snaží se zlehčovat závažnost dědictví katolické církve týkající se systematického zneužívání dětí, které podle některých organizací chránících práva zneužívaných obětí trvá dodnes.

Snaha papeže smýt z církve stín sexuálního zneužívání

Papež František po svém nástupu vyhlásil v církvi „nulovou toleranci“ pro sexuální zneužívání dětí, mladistvých i zranitelných dospělých ze strany duchovních. Prohlásil, že „musí být učiněny všechny potřebné kroky k tomu, aby se církev zbavila stínu sexuálního zneužívání“.

Papež v jednom rozhovoru v roce 2012, kdy byl ještě kardinálem, prohlásil, že ho kdysi jeden biskup požádal o radu, jak řešit obvinění ze sexuálního zneužívání. Kardinál Bergoglio (budoucí papež) tehdy údajně biskupovi poradil, aby viníkovi odebral kněžskou licenci a svolal kanonický soud, který by záležitost vyřešil interně.

 

Autor: jil

Zdroj: The Guardian

Foto: Flickr

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek