KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podle Zemana je pohraniční stráž o 1500 mužích směšná. Každý stát EU by měl poskytnout 1000 vojáků

Prezident Miloš Zeman ostře zkritizoval chování Evropské unie, která podle něj není schopná vypořádat se s velkým počtem migrantů, kteří překračují její hranice. Iniciativu EU na vytvoření pohraniční stráže v počtu 1500 vojáků Zeman označil za „směšnou“ a dodal, že by ji mělo tvořit minimálně 1000 vojáků z každé členské země Unie.
...

Zeman požaduje rychlé posílení ochrany hranic

Evropská komise v prosinci loňského roku navrhla ochranu evropských hranic a posílení kontroly těchto vnějších hranic EU pomocí společné pohraniční stráže, kterou by mělo tvořit minimálně 1500 vojáků. Jejich úkolem by bylo zabránit nekontrolovanému přílivu uprchlíků do Evropské unie.

Návrh Evropské komise je stále předmětem jednání a pro nabytí účinnosti potřebuje schválení Evropským parlamentem a Evropskou radou. Prezident Zeman však již nyní návrh zkritizoval a označil jej za vtip. Evropské hranice podle jeho názoru nemohou být chráněny tak malým počtem strážců a takto malá „operativní armáda“ ani nemůže krizi vyřešit. Zeman to řekl v rozhovoru pro deníkem Právo.

„Návrh na zřízení společné evropské pohraniční stráže v počtu 1500 osob včetně žen je dle mého názoru směšný,“ řekl Zeman. Místo toho navrhuje, aby každý členský stát poskytl minimálně 1000 vojáků. Tím pádem by evropská hraniční a pobřežní stráž disponovala zhruba 28 000 vojáky.

„Když vezmete v úvahu vojenský potenciál členských států Evropské unie, tak kdyby každý z nich dodal 1000 mužů, což není moc, tak v pohraniční stráži máte 28 000 mužů, a to už je síla, se kterou se dá operovat,“ vysvětlil prezident.

Podle jeho názoru vytvoření silnějšího a většího vojenského kontingentu spěchá a nemůžeme si dovolit v Bruselu projednávat opatření dalších šest měsíců, během kterých hranice Evropské unie překročí dalšího půl milionů uprchlíků.

Společná armáda EU

Zeman v podstatě zopakoval své předchozí výzvy na vytvoření společné armády zemí Evropské unie místo pohraničních strážních sil. Armáda by zabezpečovala nejen unijní hranice, ale zabývala by se i dalšími bezpečnostními hrozbami. EU by minimálně měla usilovat o vytvoření „společného vedení NATO (v Evropě), jako to (NATO) učinilo v Afghánistánu a řadě dalších zemí,“ řekl Zeman.

Evropská unie podle Zemana místo zavádění vhodných opatření pro řešení uprchlické krize nedělala nic, i když varování před uprchlickou vlnou přicházela v dostatečném předstihu před vypuknutím současné krize.

Prezident oznámil, že k zabezpečení českých hranic je nutná lepší spolupráce armády a policie. Navrhl také použití dronů a elektronických detenčních zařízení.

Podpora Turecku je „plýtvání penězi“

Další chybu podle Zemana Evropská unie udělala, když požádala Turecko o pomoc se zajištěním vnějších hranic. Ankaře za to nabídla 3 miliardy eur (81 miliard korun), z kterých Česká republika zaplatí 800 milionů korun.

„Česká vláda udělala chybu, když souhlasila s poskytnutím 800 milionů korun Turecku, protože Turecko nemá fyzickou možnost zadržet dva a půl milionu migrantů na svém území,“ řekl Zeman. „Je to plýtvání penězi.“

Zeman uvedl, že je již možná příliš pozdě, protože „v takové situaci je velmi obtížné bariéry vybudovat“.  

Existuje pěkné české přísloví, které říká: „zavíráme dveře od chléva, až když z něj utekla kráva," řekl prezident a dodal, že je jen „otázkou času“, než migrační vlna zaplaví i Českou republiku.

Podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by jen dvě procenta dotázaných dovolila uprchlíkům usadit se v České republice. Přibližně 60 procent českých občanů nesouhlasí s přijetím všech uprchlíků z válečných oblastí a jen třetina dotázaných souhlasí s dočasným přijetím uprchlíkům, dokud nebudou mít možnost vrátit se do svých domovských zemí.

 

Autor: jil

Zdroj: RT

Foto: © Marko Djurica /Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Vojáci jsou posíláni do beznadějných misí, místo aby chránili ty, co je ze svých daní živí! A ekonomičtí uprchlíci z těchto zemí obtěžují jejich manželky a dcery- Absurdistán made in EU.