KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podpora prezidenta Macrona klesla po úspěchu v prezidentských volbách na pouhých 30 %

Méně než jeden ze tří francouzských voličů je spokojen s výkonem prezidenta Emmanuela Macrona, jehož popularita po vyhraných prezidentských volbách strmě klesla dolu. Dle společnosti YouGov pouze 30 % dotazovaných respondentů uvedlo, že je s výkonem 39letého prezidenta spokojeno, zatímco 54 % uvedlo, že nikoliv. 

...

Podpora se snížila především mezi levicovými voliči

Poté, co se Macron dostal do úřadu, se jádro jeho voličů pomalu začíná rozpadat. Jeho výkon dle posledního průzkumu podporuje 12 % levicových voličů (většinou komunistů), 9 % voličů Národní fronty, 39 % voličů Socialistické strany a 40 % pravicových republikánů.

Pouze příznivci Macronova hnutí En Marche! se k němu ve velkém stále kloní. Pocit, že prezident dělá svou práci dobře, mají tři čtvrtiny z nich. Prezidentova podpora však celkově klesá, ještě na konci června měl podporu 46 %, na začátku srpna už to bylo jen 36 % a nyní je to pouhých 30 %.

Podpora se snížila především mezi levicovými voliči, pravděpodobně kvůli bezprostředním rozpočtovým škrtům a pracovním reformám, které prezident oznámil. Oproti tomu Macron získal větší přízeň pravice, což však nestačí k tomu, aby mu to kompenzovalo ztráty jinde.

Macron zaútočil na novináře s tím, že jsou „příliš zahledění sami do sebe“

Stejně tak, jako klesá podpora prezidenta země, klesá i podpora vlády. Podle průzkumu společnosti YouGov, který proběhl mezi 28. a 29. srpnem (dotázáno bylo celkem 1 003 osob), je vláda shromážděná z politiků z celého politického spektra považována za úspěšnou jen u 29 % voličů. Jako neúspěšnou ji pak vidí celkem 57 % z nich.

Když byl prezident požádán, aby reagoval na předchozí nepříliš pozitivní průzkumy, tak uvedl, že francouzští občané zřejmě „nenávidí reformy.“ Macron však slíbil, že se bude své „transformace“ nadále držet. Tak, jako nespokojení voliči, francouzskému vůdci nesedí ani novináři, o nichž včera prohlásil, že jsou „příliš zahledění do sebe.“

„Nemám zájem o novináře, mám zájem o francouzské lidi, to je to, co musíte pochopit,“ odpověděl Macron, když byl dotázán, proč v pondělním televizním rozhovoru „tak málo mluvil.“ Prezident, který v první školní den navštívil školu ve východní Francii, řekl, že by se novináři měli spíš zajímat o 12 milionů dětí, které se vracejí do svých tříd, než aby se vyptávali jeho. „Novináři mají takový problém, že se až příliš zajímají sami o sebe a nikoliv o naši zemi,“ řekl prezident.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek