KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Podrobnosti o útočníkovi z Manchesteru: Vycvičen v Sýrii, sousedy označen za „ztělesnění nenávisti“

Útočník z Manchesteru Salman Abedi se podle vyšetřování vrátil z Libye krátce před tím, než odpálil výbušné zařízení po koncertě americké zpěvačky Ariany Grande. Svými sousedy byl považován za „ztělesnění nenávisti,“ a nějaký čas strávil nejspíš i v Sýrii, kde zřejmě získal výcvik. Nejnověji získané fotografie z jeho mládí jej však vykreslily jako bezproblémového teenagera, který se svými přáteli pokuřoval na pláži marihuanu. 

...

Útočník byl ještě před několika lety běžným teenagerem, který nebral náboženství příliš vážně

Abediho přítel, který rovněž pochází z Libye, uvedl, že se útočník jen před pár dny vrátil z třítýdenní návštěvy Libye. Abedi v posledních letech cestoval do severoafrické země několikrát, navštěvoval zde své přátele i rodinu. V pondělí před útokem přicestoval vlakem do Manchesteru z Londýna, kde se dost možná setkal s dalšími příznivci ISIS, od nichž mohl získat výbušné zařízení.


Policista hlídkuje před domem, kde Abedi spolu se svými rodiči (původem z Libye) bydlel

Francouzský ministr vnitra Gerard Collomb mezitím uvedl, že Abedi v minulosti cestoval také do Sýrie a že bylo prokázáno jeho napojení na Islámský stát. Podle britské ministryně vnitra Amber Ruddové měly zpravodajské služby o 22letém mladíkovi povědomí, dle jejich záznamů pravděpodobně nepřipravoval masakr sám. Jak britské, tak francouzské zpravodajské služby měly podle francouzského ministra Collomba informace o tom, že Abedi pobýval v bojových zónách v Sýrii.

Podle nejnověji získaných svědectví a fotografií byl Abedi ještě před několika lety běžným teenagerem, který se rád bavil s přáteli a svou víru nebral nijak vážně, což dokazovalo i to, že rád pokuřoval marihuanu.


Abedi se dříve rád bavil se svými přáteli, jako teenager nevykazoval žádné radikální sklony

Exkluzivní snímky ukazují Abediho jako nevinného školáka sedm let před tím, než zavraždil 22 lidí včetně několika dětí v manchesterské aréně. Podle kamarádů mladého vraha byly snímky z jeho studentských let pořízeny před jeho domem v Manchesteru a během dovolené v rodné zemi jeho rodičů v době, kdy mu bylo 14 nebo 15 let.

Salmanovi se přestalo líbit chování imáma, který v manchesterské mešitě nadával na Islámský stát

„Obyčejný“ teenager na fotografiích byl popsán jako klidný a přátelský chlapec, který ještě před tím, než se z něho stalo vraždící monstrum, projevoval o náboženství jen malý zájem. Salman navštěvoval akademii Burnage, která se v Manchesteru podílela na chodu zdejší asijské komunity. Mladík byl šikovným fotbalistou, často se účastnil fotbalových turnajů pořádaných ve Whalley Range High School.


Dům, kde Abedi poklidně vyrůstal

Jeden z jeho bývalých spolužáků uvedl, že ani Salman ani žádný z jeho přátel nebyli saláfisty nebo náboženskými extremisty. „Jenže to se změnilo před rokem, kdy se Salman začal bavit s lidmi, které jsem nikdy před tím neviděl,“ uvedl spolužák. „Byl to náhlý obrat v jeho chování, úplně se přestal bavit se svými starými přáteli,“ dodal spolužák a zároveň Salmanův soused.


Z bezproblémového teenagera se stal krutý vrah. Foto: Daily Mail

I když bývalí přátelé popsali Abediho jako někoho, kdo nemá o náboženství přílišný zájem, podle sousedů byla jeho rodina „silně věřící.“ Abedi přestal v roce 2015 navštěvovat podle zdejšího imáma místní mešitu Didsbury, a to kvůli proti-islamistickým připomínkám. „Když Salman mešitu navštívi, nebyl ke mně příliš přátelský, protože se mu nelíbilo moje anti-islamistické kázání,“ řekl imám. „Nelíbilo se mu, co jsem říkal a najednou se začal chovat nenávistně,“ dodal náboženský kazatel. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek