KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pohled očima migranta: „Udělám cokoli, abych se dostal do Evropy a zabezpečil svou rodinu.“

Jednoho časného rána minulý týden se Adamovým migrantským kolegům podařilo přelézt vysoký hraniční plot oddělující Maroko a španělskou enklávu Ceuta.

...

17letý Adam pocházející z Guineje ale neuspěl a utrpěl nebezpečný otřes mozku. Svého snu dostat se na území Evropské unie se ale nevzdává. „Byla noc a velmi jsem se bál. Když jsem šplhal na plot, bouchl jsem se do hlavy a ztratil vědomí,“ říká, zatímco leží na nemocničním lůžku v Tetuánu, městě na severu Maroka, a na hlavě má krví nasáklý obvaz.

Jeho potrhané oblečení nese známky oné traumatické noci, kdy stovky migrantů vzaly hranici útokem jako závěrečnou překážku pro vstup do EU po několika měsících, ne-li rocích cestování napříč Afrikou. „Odešel jsem ze školy a přes Mali a Alžírsko jsem minulý červenec přišel do Maroka,“ řekl Adam.

Několik měsíců strávil na zchátralém předměstí hlavního města Rabat, než zamířil do lesů poblíž Ceuty, kde žil v úplně nejzákladnějších podmínkách. „Bylo to opravdu těžké. V noci byla velká zima a někdy jsme i dva dny vkuse nejedli.“

Do nemocnice přijela aktivistka z místní skupiny pomáhající migrantům, aby Adamovi dala nějaké oblečení a zkontrolovala jeho stav.

„Každý den projíždíme nemocnice v této oblasti a navštěvujeme migranty, kteří se zranili při překonávání hranice,“ řekla Rajae Marsou, lékařka a jedna z vůdčích představitelek nevládní organizace Manos Solidarias (v překladu „Ruce v solidaritě“) sídlící v Tetuánu.

Adam jí poděkoval a požádal ji o telefon, aby mohl zavolat svým příbuzným. Řekl, že o jeho osudovém pokusu věděli. „Jsem připraven udělat cokoli, abych se dostal do Evropy a zabezpečil svou rodinu,“ řekl. V nemocnicích na severu Maroka jsou, podobně jako Adam, hospitalizovány desítky lidí s nadějí na lepší život.

Někteří migranti unikli bezpečnostním složkám a ukryli se v nedalekém lese. A na útěku po dalším pokusu o překročení hranic zamířili do nedalekého obchodu s potravinami ve vesnici El Bioute, která se nachází jen několik kilometrů od lesa.

Migranti, kteří jsou obvykle ve věku od 20 do 30 let a mají se na pozoru před policii, se pohybují obvykle v malých skupinkách společně s dalšími lidmi pocházejícími ze stejné země.

Skupina 8 Kamerunců přišla do obchůdku s plechovou střechou nakoupit zásoby. „Máme v Maroku těžký život jen proto, že se snažíme dostat do Evropy a najít lepší život. Život v Maroku s námi nezachází dobře,“ řekl 27 letý Youssouf, zatímco si kupoval sušenky, koláče a energetické nápoje.

„Na svém těle nosím jizvy z mých pokusů (o překročení hranic) a rány od bezpečnostních složek, ale budu nadále bojovat za to, co chci, a za pomoc své rodině,“ řekl 22letý Aminou.

V tu chvíli se z lesa vznesl oblak dýmu – policie právě vypálila migrantský tábor. Po chvíli z lesa vyběhnou policisté blížící se k obchodu.

„Musím jít,“ řekl Aminou a utekl.


Autor: VoZ

Zdroj: TheLocal

Foto: AFP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek