KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Policie v německém Sársku zatkla Syřana, který plánoval útok autem naloženým výbušninami

Německá policie zadržela Syřana, který údajně žádal teroristy z Islámského státu o finanční podporu pro svůj plánovaný útok pomocí aut naložených výbušninami. Informovaly o tom německé úřady.

...

Kontakty na Islámský stát

Nezaměstnaný 38letý muž se statutem uprchlíka ze Sýrie požadoval prostřednictvím zprávy zaslané pomocí mobilní služby Telegram kontaktní osobu z Islámského státu o poskytnutí finanční pomoci ve výši 180 000 eur (téměř 4,9 milionů korun). Oznámili to němečtí vyšetřovatelé.

V sobotu kolem druhé hodiny ranní vtrhlo policejní komando do uprchlíkova bytu v západoněmeckém Saarbrückenu, který leží téměř na francouzských hranicích. Hned následující den byl formálně obviněn z přípravy teroristického útoku.

Policie oznámila, že muž chtěl použít výbušninami naložená auta pro útoky nejen v Německu, ale i ve Francii, Belgii a Nizozemí. Podle informací z webových stránek německého Spieglu měl v plánu auta přemalovat, aby byla zaměnitelná s policejními vozy.

Podezřelý přiznal, že jeho kontakt na teroristy byl přímo z metropole Islámského státu v syrském Rakká.

Muž tuto kontaktní osobu v prosinci loňského roku požádal o poslání peněz „na zakoupení vozidel, která by naložil výbušninami, vjel s nimi do davu lidí a odpálil je s cílem zabít mnoho lidí, kteří nepatří mezi muslimské věřící.“

Zprávy v mobilním telefonu

Podle zpráv objevených v jeho mobilním telefonu chtěl muž každý automobil přemalovat a naložit asi 400-500 kilogramy výbušnin. Vyšetřovatelé oznámili, že požadoval 22 500 eur (více než 600 000 korun) na každé z těchto aut.

Vyšetřovatelé dále doplnili, že muž „přiznal kontakt s Islámským státem, ale popřel své teroristické záměry.“ Snažil se policisty přesvědčit o tom, že se extremisty pokusil podvést.

Vyšetřovatelé dosud nemají žádný důkaz, že by si podezřelý nějaké vozidlo pořídil a začal se připravovat na samotný teroristický útok.

Policie oznámila, že „dosavadní vyšetřování případu neprokázalo, že by zadržený útoky plánoval na novoroční oslavy“.


Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: DPA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek