Polsko se bojí hrozící radikalizace ze strany uprchlíků

Ve svém projevu na belgické ambasádě ve Varšavě, kde byla premiérka uctít památku bruselských útoků, vyzvala k naléhavému jednání proti „radikalizačnímu moru“. „Musíme skoncovat s terorismem v Evropě. Nesmíme se bát,“ řekla Szydlová.

„Po tom, co se stalo včera v Bruselu, není možné říci, že je přijetí jakéhokoliv počtu uprchlíků reálné,“ řekla premiérka. „Budu hovořit jasně: V tuto chvíli nevidím možnost, že bychom do Polska přijali jakékoliv migranty,“ dodala.

Její mluvčí později vypověděl, že polská vláda nepřipustí, aby se dění v západní Evropě opakovalo i v Polsku. Obavy v Evropě narůstají od teroristických útoků v Paříži, které proběhly v listopadu loňského roku.

Představitelé EU volají po zvýšení protiteroristických opatření

Za útoky stáli džihádisté, kteří do Evropy vstoupili s uprchlickou vlnou a s padělanými syrskými pasy. Útočníci, kteří stáli za oběma útoky, nejspíš přicestovali spolu se Salahem Abdeslamem do Evropy přes Maďarsko v září loňského roku.

Po útocích v Paříži vyšlo najevo, že několik sebevražedných atentátníků z řad ISIS, kteří útočili na Stade de France, vstoupilo do Evropy přes Řecko rovněž v maskování za uprchlíky.

Mezitím několik evropských představitelů vyjádřilo touhu po větší kooperaci mezi jednotlivými státy v rámci protiteroristických opatření. Francouzský premiér Manuel Valls řekl, že další útok je poučením k tomu, že jednotlivé členské státy musí zvýšit úsilí v rámci protiteroristických opatření.

Valls uvedl, že jednotlivé země budou muset v příštích letech více investovat do svých bezpečnostních systémů. Konkrétně bude zapotřebí investice do „lidských zdrojů a technologií, které budou muset čelit těmto typům hrozeb.“

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Nová pravicová vláda v Polsku navrhuje poslat syrské uprchlíky zpět k osvobození své vlasti

Polsko: Obálka časopisu s ženou představující Evropu, která je napadena muži tmavé pleti, zažehla vlnu vzteku
 

 

Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: Wikimedi