KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Polský ministr vnitra: „Přijímání uprchlíků je mnohem horší než sankce EU za jejich odmítání“

Polský ministr vnitra Mariusz Błaszczak v rozhovoru pro polský rozhlas uvedl, že přijetí uprchlíků v rámci přerozdělovacího programu Evropské unie by bylo „jistě daleko horší“ než sankce ze strany Bruselu za to, že země odmítla uprchlíky přijmout. Stalo se tak poté, co Evropská komise varovala Polsko a Maďarsko před tím, že pokud nebudou dodržovat kvóty, budou čelit sankcím. 

...

„Migrační krize je západoevropským problémem,“ tvrdí polský ministr

„Nesmíme zapomínat na teroristické útoky, které se odehrály v západní Evropě a ve větších zemích EU se bohužel staly součástí života,“ uvedl Błaszczak. „Musíte vzít v potaz to, že současné značně početné muslimské komunity v západoevropských zemích byly dříve relativně malé,“ pokračoval ministr.

Błaszczak rovněž podotkl, že je současná migrační krize pouze západoevropským problémem. „Tyto země měly v minulosti své kolonie, které profitovaly na bohatství získaném v Asii a Africe. Jedná se tedy o pokus přesunout splácení těchto dluhů i na Polsko,“ řekl ministr.

Jeho prohlášení odráží názory polské premiérky Beaty Szydłové, která rovněž tvrdí, že země „nemůže přijímat žádné uprchlíky.“ Evropská komise totiž vydala zprávu o postupu přerozdělování uprchlíků, přičemž jmenovala Polsko a Maďarsko jako jediné země, které nepřijaly ani jednu jedinou osobu, což je „v rozporu s jejich právními závazky.“

Systém kvót migraci podle Błaszczaka jen zhoršuje

Błaszczak se podle svých slov domnívá, že přerozdělovací plán EU „pouze zintenzivňuje nelegální migraci,“ jelikož jsou si potenciální migranti vědomi toho, že získají útočiště v některé ze zemí EU poté, co se dostanou do Řecka nebo Itálie, kde v současné době čeká na přemístění 12 650 žadatelů o azyl.

Ministr dodal, že systém kvót zároveň „ohrožuje životy lidí, kteří se na lodích snaží dostat do Evropy.“ Své názory ministr zopakoval i na čtvrteční schůzce ministrů spravedlnosti a vnitra EU. „Postavení Polska je konzistentní a jasné. Jsme proti přerozdělování uprchlíků,“ řekl Błaszczak na tiskové konferenci.

„Tento mechanismus nejen že neřeší problém migrace, ale naopak jej zhoršuje. Podporuje další vlny migrantů z Afriky a Asie, které jsou velkým zdrojem příjmů pro pašeráky a obchodníky s lidmi,“ řekl ministr. Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dosáhlo evropských břehů jen za letošní rok celkem 54 000 migrantů, počet obětí na středomořské trase dosáhl 1 316.

Stejně jako Polsko zůstává i Maďarsko neoblomné ve svém postoji vůči migraci. Obě země dostaly ultimátum, v jehož rámci by měly do června „okamžitě zahájit přerozdělování,“ jinak proti nim bude zahájeno „řízení o porušení právních předpisů EU.“ Systém přerozdělování byl v roce 2015 schválen většinou členských států EU kromě Maďarska, České Republiky, Rumunska a Slovenska. Podle plánu se členové bloku zavázali k tomu přesunout 160 000 uprchlíků z Řecka a Itálie během dvou let. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek