KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Porozumí jenom jediné věci“: Trump po dalším severokorejském testu zvažuje vojenskou odpověď

Americký prezident Donald Trump odmítl snahy o „uklidnění“ Severní Koreje a v několik tweetech, kterými reagoval na údajný úspěšný severokorejský test vodíkové bomby, varoval představitele diktátorského státu, že zřejmě „porozumí jen jediné věci“.

...

Jižní Korea se Spojenými státy chystají rychlou vojenskou odpověď

V sérii tweetů, které se na jeho oficiálním Twitteru objevily krátce před nedělní osmou hodinou ranní, prezident napsal: „Severní Korea provedla velký jaderný test. Jejich slova a činy jsou i nadále pro Spojené státy nepřátelské a nebezpečné.“

„Severní Korea je ničemným národem, který se stal velkou hrozbou a ostudou pro Čínu, která se jí snaží pomoci, avšak s malým úspěchem.“

„Jižní Korea zjišťuje, jak jsem jim již řekl, že jejich snaha usmířit si Severní Koreu nebude fungovat, ta porozumí jenom jediné věci!“

Varovné tweety přicházejí poté, co se američtí a jihokorejští představitelé shodli na tom, že „co nejdříve“ vojensky odpoví na detonaci bomby, ke které došlo po půlnoci Východního Standardního Času (EST).

Puma s ekvivalentem 100 kilotun TNT, jejíž síla dokáže ze zemského povrchu vypařit celé město, vyvolala zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice, které bylo cítit až v Japonsku.

Americký náčelník generálního štábu generál Joseph Dunford v brzkých ranních hodinách kontaktovat svého jihokorejského protějška generála Jeonga Kyeong-dooa a slíbil mu podporu a kooperaci. Obě strany se rovněž shodly na vedení diskuze o „vojenských opatřeních proti Severu“ a také na tom, že odpověď na poslední detonaci Severní Koreje proběhne „co nejdříve“.

Severní Korea testem pobouřila i Čínu a Rusko

Čínská státní agentura Xinhua (Sin-chua/Nová Čína) dále přišla s informací, že čínský prezident Si-Ťin Pching a ruský lídr Vladimir Putin se shodli na tom, že budou „se Severní Koreou po jaderném testu jednat příslušným způsobem“.


„Oba lídři souhlasili s pokračováním ve snahách o denuklearizaci Korejského poloostrova a udržováním úzké komunikace a koordinace tváří v tvář této nové situaci,“ napsala čínská agentura.

Jak Čína, tak Rusko jsou sousedy Severní Koreje na její severní hranici.

Čínské ministerstvo obrany ve čtvrtek varovalo, že nikdy nedovolí, aby na jeho prahu došlo k válce nebo jakémukoliv chaosu. Státní list The Global Times rovněž 11. srpna napsal, že pokud by Spojené státy zažehly v oblasti jakýkoliv konflikt, Peking by Severní Koreu bránil. Avšak pokud by k nevyprovokované vojenské akci přistoupil Pchjongjang, Čína by se do případného konfliktu nijak nezapojila.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek