KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Poslanec, který zveřejnil informace o turecké dodávce sarinu pro ISIS, obviněn z velezrady

Vyšetřování na základě obvinění z velezrady bylo zahájeno proti tureckému poslanci, který v exkluzivním rozhovoru pro Russia Today uvedl, že teroristé z Islámského státu využívají území Turecka jako tranzitní trasu pro dodávání smrtícího plynu sarin do Sýrie.
...

Erdem by mohl být zbaven své poslanecké imunity

Kancelář vrchního státního zástupce v Ankaře otevřela případ proti istanbulskému premiérovi Erenu Erdemovi z Republikánské lidové strany poté, co bylo v pondělí zveřejněno jeho obvinění Turecka z dodávek smrtícího bojového plynu sarin Islámskému státu do Sýrie. Informace zveřejnil ruský zpravodajský portál Russia Today .

„Materiály pro chemickou zbraň byly přivezeny do Turecka, odkud putovaly do islamistických táborů v Sýrii, kde byl plyn vyroben,“ uvedl Erdem. Poslanec poznamenal, že chemikálie k výrobě zbraní nepocházely z Turecka.

„Všechny základní materiály jsou zakoupeny z Evropy. Západní instituce by se měly těmito vztahy zabývat. Západní zdroje velmi dobře vědí, kdo provedl útoky plynem sarin v Sýrii,“ řekl Erdem stanici RT.

Jak prohlásila turecká média, zdejší prokuratura plánuje ve čtvrtek poslat souhrn soudního řízení na Ministerstvo spravedlnosti. Informace by pak mohly být předány tureckému parlamentu, který by hlasoval o zbavení Erdema jeho poslanecké imunity.

Poslanci je nyní vyhrožováno smrtí

Erdem vydal v úterý písemné prohlášení na svou obranu, kde uvedl, že se stal kvůli svým výrokům v parlamentu terčem pomlouvačné kampaně. Co se týče jeho výroků o zapojení tureckých podnikatelů do dodávek sarinu Islámskému státu, Erdem uvedl, že měl na mysli případ z roku 2013, který byl vyšetřován tureckým soudem. Poslanec k případu řekl, že generální zastupitelstvo zatklo pět tureckých občanů v Adaně.

Poslanec dále uvedl, že mu bylo po zveřejnění rozhovoru pro RT dokonce vyhrožováno smrtí. Polovojenská organizace Osmanské srdce publikovala na Twitteru Erdemovu adresu, aby mohl být proveden útok na jeho dům.

„Jsem terčem vyhrožování smrtí, protože jsem vlastenecky proti něčemu, co pošlapává prestiž mé země,“ řekl Erdem. Jeden ze zaměstnanců vládního deníku, Cem Küçük uvedl, že by měl být poslanec za své výroky o sarinu považován za zrádce a zbaven poslanecké imunity, aby „zaplatil za své činy.“

Turecká veřejnost je kvůli případu polarizovaná. Turecký poslanec z levicové strany HDP, Hisyar Ozsoy uvedl, že strana, která podporuje vládu „se nezajímá o to, co se děje pokud jde o svobodu projevu.“ „Každý, kdo je kritický vůči vládě, čelí neuvěřitelnému tlaku - obviněním, soudu a dokonce i vězení,“ uvedl poslanec. 

 

Autor: ElS

Zdroj: RT

Foto: @RT_com

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek