KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Posvátná řeka na Novém Zélandu jako první na světě získala stejná práva, jako lidská bytost

Ve vůbec prvním případě na světě byla řeka uznána za „živoucí entitu“ a byla jí přidělena stejná práva, jako mají lidé. Zasloužil se o to zdejší maorský kmen Whanganui, který o něco takového usiloval přes 140 let.

...

Maorský kmen považuje řeku za svého předka

Stovky kmenových představitelů ve středu neskrývaly slzy radosti, když byl řece nesoucí stejný název jako kmen udělen právní status živé bytosti. „Důvod, proč jsme o něco takového usilovali, je ten, že řeku považujeme za našeho předka,“ řekl Gerald Albert, vyjednavač kmene Whanganui.

„Bojovali jsme o to, aby i ostatní lidé pochopili, že je řeka z našeho pohledu živoucí bytostí a že by se k ní tak mělo i přistupovat,“ uvedl Albert. V praxi to znamená, že pokud někdo řeku nějak zneužije nebo poškodí, zákon nebude vidět rozdíl v tom, zda se jednalo o poškození řeky, nebo kmene, bude to totiž jedno a to samé.

Novozélandský ministr pro vyjednávání smluv Chris Finlayson uvedl, že toto rozhodnutí ukončilo nejdéle trvající spor na Novém Zélandu. „Řeka bude mít svou vlastní právní identitu se všemi příslušnými právy, povinnostmi a závazky právnické osoby,“ řekl ministr.


O něco podobného by se mohly pokusit i ostatní maorské kmeny

Jednateli řeky budou jmenováni dva lidé, jeden za královskou rodinu a jeden za kmen Whanganui. Vyjednavač kmene uvedl, že jeho lidé sebe sami považují za součást vesmíru a věří, že jsou propojeni s horami, řekami i mořem.

Nově schválený status řeky by nyní mohl být příkladem i pro další maorské kmeny na Novém Zélandu. Součástí ukončeného dlouhotrvajícího sporu je i odškodnění v hodnotě 80 milionů dolarů (2 miliardy Kč) a 30 milionů dolarů (740 milionů Kč), které na údržbu řeky přispěje novozélandská vláda.


Autor: ElS

Zdroj: The Guardian/Daily Mail

Foto: Wikimedia

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek