KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Potápěč na Mallorce uvízl na 60 hodin v podvodní jeskyni, přežil díky vzduchové kapse

Španělský potápěč, který přežil 60 hodin ve vzduchové kapse v podvodní jeskyni, popsal, jak začal halucinovat, když mu docházel kyslík.

...

Xisco Gracia, zkušený speleolog a geograf, v sobotu uvízl v jeskyni na Mallorce poté, co selhala jeho kyslíková nádrž. Jeho potápěčský partner byl nucen zanechat ho v jeskyni, aby mohl vyhledat pomoc. Nicméně dostat se s pomocí ke Garciovi, který seděl osamocen ve tmě, trvalo déle než 2 dny.

„Ztratil jsem pojem o čase. Myslel jsem, že uběhlo 5 dní, příliš dlouho, takže jsem si myslel, že se můj kolega nedokázal dostat ven a najít mě,“ řekl Garcia pro Diario de Mallorca.

„Poté, co jsem tak dlouho dýchal vzduch s tak vysokým obsahem oxidu uhličitého, jsem občas viděl věci jako světla či bubliny a myslel jsem si, že mě někdo přišel zachránit, ale když nikdo nepřicházel, ztrácel jsem naději.“

Jeho kolegovi, se kterým zkoumali topografii jeskyně, se podařilo dostat se z jeskyně ven a najít pomoc. Nicméně záchranné práce brzdila špatná viditelnost ve vodě, která byla popsána jako „kakaová“.

Dle odborníků se nicméně potápěči ve vzniklé situaci zachovali správně.

Enrique Ballesteros, člen barcelonské Pracovní skupiny podvodních aktivit, pro tiskovou agenturu EFE řekl: „Mohli se pokusit o sdílení jedné kyslíkové nádrže, ale to by zcela jistě znamenalo sebevraždu a oba by zemřeli.“

Zkušený potápěč a odborník ve svém oboru Xisco Garcia, jehož věk již překročil hranici 50 let, přežil dle místních médií díky tomu, že než se k němu v pondělí o půlnoci dostala pomoc, pil z úzké kaluže sladké vody, která se nacházela ve vzduchové kapse, která ležela zhruba 40 metrů pod zemským povrchem a 900 metrů od vstupu do jeskyně.

Dle serveru PrimiciaWeb zůstal přes noc v nemocnici na pozorování, nicméně se zdá, že neutrpěl žádná zranění a dle svých slov se již cítí „psychicky zotavený“.

Místní civilní stráž uvedla, že celou událost prověří, aby zjistila, zda si z ní lze do budoucna vzít nějaká ponaučení.


Autor: VoZ

Zdroj: BBC

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek