KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Potomek slavného lva Cecila zastřelen lovcem dva roky po kontroverzním zabití jeho otce

Potomek slavného lva Cecila byl zastřelen lovcem divoké zvěře dva roky poté, co byl zastřelen jeho otec. Šestiletý lví samec Xanda byl zastřelen nedaleko národního parku Hwange ležícího na severozápadě Zimbabwe, poblíž místa, kde před dvěma lety zemřel Cecil.

...

Úřady byly schopné zvíře identifikovat, protože bylo elektronicky označeno.

Americký zubař a trofejový lovec Walter Palmer z Minnesoty zaplatil 45 000 liber (přibližně 1,3 milionu Kč), aby mohl ulovit majestátního otce Xandy, který byl lehce rozpoznatelný podle své černé hřívy, díky které se stal největší turistickou atrakcí parku Hwange.


Dvanáctiletý lví samec, který byl poté nalezen bez hlavy a stažený z kůže poblíž národního parku, byl opatřen elektronickým obojkem a byl klíčovou součástí drahého výzkumného projektu monitorovaného Oxfordskou univerzitou.

Palmer se po zastřelení Cecila musel několik týdnů skrývat, protože tím vyvolal mezinárodní rozhořčení. Nicméně obvinění proti jeho osobě byla později stažena.

Minulý rok se objevily fotografie zachycující Cecilovy potomky, pět samic a dva samce, jak se vyhřívají na slunci.


Nicméně nyní byla zveřejněna zpráva, že jeden z jeho potomků, Xanda, který již sám přivedl na svět několik mláďat, byl rovněž zabit trofejovým lovcem v Zimbabwe. Snímek, který mrtvé zvíře údajně zachycuje, byl společně se zprávou oznamující jeho smrt zveřejněn na facebookové stránce „Lions of Hwange National Park“.

Ve zprávě stálo: „Xanda je ve věku 6,2 let stále mladým otcem a má několik mláďat. Nemůžeme uvěřit, že teď, 2 roky od smrti Cecila, potkal jeho nejstarší mládě stejný osud. Kdy bude Lvům z národního parku Hwange umožněno prožít své životy tak, jak by je divocí a volní lvi měli prožít?“

Průvodcem lovecké expedice byl dle deníku Daily Telegraph Richard Cook ze společnosti RC Safaris, který našel elektronické zařízení na obojku lva a předal ho výzkumníkům.

Pracovník vědeckého týmu Oxfordské univerzity Andrew Loveridge řekl: „Nasadil jsem mu ho minulý rok v říjnu. Byl monitorovaný téměř denně a byli jsme si vědomi toho, že Xanda a jeho smečka trávili v posledních 6 měsících mnoho času mimo park, ale s tím nemůžeme nic udělat.“

„Richard Cooke je jedním z těch „dobrých“ lidí. Zachoval se eticky, vrátil nám obojek a řekl nám, co se stalo. Jeho lov byl legální a Xanda měl více než 6 let, takže bylo vše v rámci stanovených předpisů,“ řekl Loveridge, který nyní bojuje za to, aby kolem parku Hwange bude zřízena 5kilometrová zakázaná zóna, která by lovcům zabránila omylem zabít monitorované lvy, kteří se vydali za hranice parku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek