KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pravicoví aktivisté zahájili ve Středozemí misi s cílem zachraňovat migranty a vozit je zpět do Libye

Krajně pravicoví aktivisté z hnutí Identitarian si pořídili loď, jejímž prostřednictvím chtějí bojovat proti nelegální migraci z libyjského pobřeží. Nalezené uprchlíky chtějí dovážet zpět do Libye a zároveň chtějí znesnadnit práci lodím nevládních organizací, které podle nich spolupracují s obchodníky s lidmi. 

...

Aktivisté si pořídili loď díky podpůrné internetové kampani

Dne 6. července odplula z afrického přístavu v Džibuti 40metrová loď s názvem C-Star, kterou si aktivisté z krajně pravicového hnutí pořídili. Operaci nazvanou „Defend Europe“ (Chraňme Evropu) zahájila organizace Identitarian, která zastřešuje rozsáhlou síť nacionalistických, krajně pravicových a populistických hnutí z několika evropských zemí včetně Francie, Německa, Rakouska a Itálie.

Aktivistům se podařilo v online kampani, kterou zahájili v polovině května, získat pro své účely více než 91 000 dolarů (zhruba 2 miliony Kč). Kampaň byla velice úspěšná, a to i přes to, že online platební systém PayPal účty aktivistů zmrazil po masivní proti-kampani. Tyto prostředky tak byly použity k pronájmu C-Star i s celou posádkou.

Na stránkách kampaně pravicoví aktivisté uvedli, že cílem jejich mise je „zachránit Evropu, zastavit ilegální přistěhovalectví a ukončit umírání na moři.“ Skupina také uvedla, že jakmile se dostane k libyjskému pobřeží, začne „dokumentovat činnosti nevládních organizací k odhalení jejich případné spolupráce s pašeráky s lidmi.“ Aktivisté se rovněž zavázali k podpoře libyjské pobřežní stráže.

Nevládní organizace se zapojení nové lodi obávají

Mise byla označena také jako „pátrací a záchranná“ s tím, že pokud bude zaznamenán signál SOS, pak osazenstvo C-Star „samozřejmě zachrání lidi v nouzi a předá je libyjské pobřežní stráži.“

Krajně pravicoví aktivisté rovněž uvedli, že činnost nevládních organizací působících mimo libyjské pobřeží pouze podněcuje obchodníky s lidmi k tomu, aby vysílali uprchlíky na moře v malých a přeplněných člunech, což je vystavuje velkému riziku.

Pravicová iniciativa již vyvolala obavy mezi některými nevládními organizacemi, které uvedly, že by nové plavidlo mohlo narušit jejich provoz. Francouzské úřady označily tento krok za „provokativní“ a zároveň za „překážku“ v rámci úsilí o pomoc lidem v nouzi.

Hnutí Identitarian je známo svým tvrdým postojem vůči imigrantům a dlouhodobě protestuje proti tomu, co označuje za „islamizaci Evropy.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek