KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Pravicový Wilders ve volbách neuspěl, stávající premiér Rutte slaví vítězství

Nizozemský premiér Mark Rutte uvedl, že lidé odmítli další „špatný druh populismu po Trumpovi a Brexitu,“ poté, co porazil svého soupeře Geerta Wilderse ve všeobecných volbách. Rutte, který spolu se svou stranou získal v parlamentu o 13 křesel více než jeho pravicový sok, odmítá koaliční spolupráci s Wildersem i přes to, že jeho Strana pro svobodu (PVV) skončila na druhém místě. 

...

Rutteho VVD získala 33 křesel, Wildersova PVV 22

Poté, co se vítěz voleb obul do Wildersova populismu, pravicový politik uvedl, že jsou premiérovy poznámky „velice znepokojující,“ jako kdyby Rutte označoval populisty za „poloviční nacisty“. Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) získala v 150členném parlamentu celkem 33 křesel, což je o 8 méně než v roce 2012.

Krajně pravicová populistická strana Geerta Wilderse oproti tomu získala 20 křesel, což je o 5 více než posledně. Ani tak to však nestačilo na vítězství a sebevědomý Wilders musel uznat porážku.

Pravicový politik, který se staví odmítavě proti muslimům a přistěhovalcům, už dříve uvedl, že by se v případě vítězství pokusil zasadit o nizozemskou verzi Brexitu (Nexit) v rámci „vlastenecké revoluce“. Ve Wildersově kampani rovněž dominovaly sliby ohledně uzavření hranic pro migranty z muslimských zemí, rušení mešit či zákaz Koránu.


Spokojený Mark Rutte

Nizozemský premiér odmítá s Wildersem spolupracovat

I přesto, že se PVV umístila na druhém místě, zůstal její vůdce ohledně budoucnosti své strany na Twitteru velice optimistický: „Získali jsme místa v parlamentu! Už to je vítězství. Rutte ještě nepoznal, co všechno dokážu“. Je jasné, že bych volby raději vyhrál, ale VVD ztratila 10 míst a my jsme se umístili mezi vítězi na druhém místě,“ dodal pravicový politik.

Rutte, který se zavázal k tomu, že nikdy nebude pracovat po boku Wilderse, se nyní pokusí vytvořit koaliční vládu s CDA (Křesťanskodemokratická výzva) a D66 (Demokraté 66), které skončily na 3. a 4. místě. Ustanovení nové koalice by mohlo trvat týdny nebo dokonce měsíce.

Grafické znázornění nizozemského volebního systému dle stanice Al-Džazíra:


„Už po třetí v řadě je VVD největší nizozemskou stranou,“ podotkl premiér. „Naším poselstvím je to, že budeme nadále držet svůj kurs a udržíme tuto zemi bezpečnou a stabilní,“ dodal Rutte. Premiérovi k jeho vítězství pogratulovali představitelé Německa i Francie, kde se rovněž letos očekává volební souboj s ožívající pravicovou opozicí.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek