KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Prezidentské volby v ČR: Drahoš má větší podporu než Zeman, Horáček si platí kampaň sám

Podle posledního průzkumu agentury Stem/Mark si u voličů nejlépe vede Jiří Drahoš, který už dokonce sesadil současného prezidenta Miloše Zemana na druhou pozici. Drahoš má podle agentury značnou podporu v rámci lidí, kteří jej znají, naopak vůbec nejhůře si vede bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. 

...

Voliči by si přáli transparentní financování kampaně, nebo společný limit pro všechny

Současný prezident Miloš Zeman obsadil dle agentury Stem/Mark až druhou pozici, průzkumy totiž hrají ve prospěch bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše. Respondenti, kteří se zúčastnili ankety, měli v rámci dotazníku zodpovídat, zda by dané kandidáty viděli v čele země, a to prostřednictvím odpovědí „určitě ano“, „spíše ano“, „spíše ne“ nebo „vůbec ne“.

Drahoše by v tomto případě podpořilo 60 % lidí, zatímco 41 % by bylo proti. Drahoš je tak podle agentury jediným adeptem na hrad z celkem 9 kandidátů, který získal v prosincovém průzkumu více podporovatelů nežli odpůrců.


Foto: Stem/Mark

Miloš Zeman sice od svých podporovatelů získal 47% podporu, ale negativně se k němu vyjádřilo 54 % respondentů. Za Zemanem se pak umístil bývalý diplomat Pavel Fischer, který získal podporu ze strany 40 % respondentů a oproti tomu nesouhlas ze strany 60 % dotazovaných.

Mezi další kandidáty patří například podnikatel a textař Michal Horáček, který se mezi ostatními adepty na hlavu státu vyznačuje tím, že si dle svých slov financuje kampaň sám. Právě financování kampaně je pro mnohé voliče důležitým bodem v rámci celkové honby za novým prezidentem. Někteří voliči navrhují, aby bylo financování transparentní, jiní dokonce tvrdí, že by měl existovat určitý limit pro všechny kandidáty.

Proti Topolánkovi se vyjádřilo 90 % respondentů

Agentura Stem/Mark také uvedla, že s postupem času narůstá podpora i u méně známých kandidátů, mezi něž patří například lékař a aktivista Marek Hilšer, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek nebo hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig.

Ovšem na druhou stranu popularita není zrovna přínosem, o čemž se mohl přesvědčit bývalý předseda země Mirek Topolánek. Ten dopadl v prosincovém průzkumu vůbec nejhůře  - podporu mu vyjádřilo pouhých 10 % respondentů, zatímco proti se vyjádřilo až 90 % voličů.

Agentura se v první polovině prosince rovněž ptala celkem 724 respondentů na to, o kom si myslí, že volby nakonec vyhraje. Celkem 56 % respondentů odpovědělo, že to bude nejspíš současná hlava státu, 15 % označilo Jiřího Drahoše a například Michal Horáček by mohl vyhrát dle názoru pouhých 6 % lidí.


Foto: Stem/Mark

Anketa se však nezabývala pouze tím, jaké má kdo preference ohledně konkrétních kandidátů, ale také tím, co lidé od hlavy státu očekávají. Podle výsledků dotazování je pro občany České republiky důležité hlavně to, aby byl prezident člověkem s autoritou a pevným charakterem, který je schopen jednat v době krize, stejně jako dotahovat jednotlivé záležitosti do konce.

Za nedůležité charakteristiky v rámci osobnosti prezidenta lidé označili například aktivní zásah do politické scény, smysl pro humor či důvěryhodné okolí. V následujícím grafu jsou vyobrazeni jednotliví kandidáti dle toho, jak si lidé myslí, že by mohli splňovat jednotlivé charakteristiky.


Foto: Stem/Mark

Poslední průzkum také ukázal, že by lidé udělili prezidentovi země větší pravomoci, než má doposud. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Stem/Mark se pyšní průzkumy, které se nejvíce lišily od následné reality!