KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Při konfliktu mezi libyjskou hlídkou a charitativní lodí se ve Středomoří utopilo několik migrantů

Celkem 5 migrantů se utopilo ve Středozemním moři poté, co došlo ke konfliktní situaci mezi libyjskou pobřežní stráží a posádkou lodi charitativní organizace. Obě strany se nyní navzájem obviňují z toho, že si zasahovaly do pokusů o záchranu migrantů, přičemž několik z nich nakonec kvůli tomuto konfliktu zemřelo.

...

Německá nezisková organizace tvrdí, že byla na místě jako první

K migrantům, kteří spadli do vody po problémech s jejich gumovým člunem severně od Tripolisu, dorazila jako první loď patřící německé neziskové organizaci Sea-Watch. Poté se na scéně objevila i loď libyjské pobřežní stráže a následně nastaly zmatky ohledně toho, kdo ze dvou plavidel tonoucí migranty zachrání.


Obě organizace nyní obviňují druhou stranu ze smrti pěti migrantů, mezi nimiž bylo i dítě. Organizace Sea-Watch ve svém prohlášení uvedla, že byla mezi prvními, kdo reagoval na tísňové volání a koordinoval záchranu migrantů spolu s francouzskou válečnou lodí a italskou helikoptérou.


Toto trio dle prohlášení neziskové organizace společně komunikovalo a podílelo se na záchraně ještě před tím, než na místo dorazili Libyjci. Údajně bez jakékoliv odpovědi na tuto komunikaci se libyjská loď přiblížila velkou rychlostí, načež začala „vytahovat“ migranty z vody. V prohlášení německé neziskové organizace však stojí, že se lidé dostali z vody na plavidlo libyjské stráže prakticky bez pomoci, protože se báli o svůj život.

Libyjci z místa odjeli i přesto, že na boku lodi zůstal viset jeden z migrantů

„Libyjské agresivní a nekoordinované chování způsobilo více stresu a chaosu nežli úlevy. Hlídka poté začala ohrožovat ty, kteří se na loď dostali a mnozí z nich chtěli skočit zpět do vody,“ uvedla organizace Sea-Watch.


„Když poté Libyjci naložili několik migrantů na palubu, vyrazili pryč i přes to, že jeden z migrantů zůstal viset na pravoboku, aniž by se dostal i s ostatníma nahoru,“ uvedli zástupci neziskové organizace. Muže později zachránil italský vrtulník, pět dalších osob se však už zachránit nepodařilo.

Sea-Watch zachránila z moře celkem 58 lidí, není však jasné, kolik jich ještě odvezla libyjská pobřežní hlídka. Ta mezitím obvinila německou neziskovou organizaci z toho, že to ona narušila záchrannou operaci. 

Tato situace dokazuje složitou a mnohdy velice chaotickou situaci ve Středozemním moři, kde operuje směsice různých státních i soukromých lodí, které se snaží zachránit co nejvíce migrantů. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek