KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Při saúdském náletu na svatební průvod v Jemenu zahynulo 10 žen

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií zaútočila na svatební průvod v Jemenu. Zemřelo při tom nejméně 10 žen. S odvoláním na očité svědky a zdravotníky o tom informovala tisková agentura AP. Rijád již před tímto incidentem často čelil kritice kvůli vysokému počtu civilních obětí během svého angažmá v Jemenu.

...

Ženy mířily na svatební obřad

K leteckému útoku došlo v neděli, kdy se vypravil tradiční svatební průvod do jedné z vesnic v provincii Marib vzdálené asi 170 kilometrů od jemenské metropole Saná. V průvodu šla i nevěsta, ale podle agentury Associated Press není zřejmé, jestli byla zraněna.

Podle jemenské regionální tradice totiž nevěsta spolu se svými přáteli a příbuzenstvem pěšky míří na svatební obřad, kde už na ně čeká ženich se svým doprovodem.

Otec dvou žen zabitých při tomto útoku pro televizní stanici Yemeni Almasirah řekl, že se jedná o „podlý zločin“.

Ve válce v Jemenu zahynulo již více než 10 000 lidí

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií od března 2015 v Jemenu zasahuje proti šíitským rebelům z kmene Hútiů. Snaží se tak pomoci dostat znovu k moci sesazenému jemenskému prezidentovi Abdrabbuhovi Mansurovi Hádímu. Od samého začátku této intervence je saúdská koalice kritizována za smrt mnoha civilistů. Saúdové se však často brání za tyto oběti přijmout zodpovědnost.

Již v lednu tohoto roku podle odhadů OSN přesáhl počet obětí tohoto konfliktu 10 000 osob a dalších 40 000 lidí bylo zraněno. Velký podíl mezi těmito oběťmi přitom tvoří civilisté. Terčem náletů se opakovaně stávají svatby, hotely, školy a další obytné budovy.

Začátkem prosince obvinila organizace Human Rights Watch Saúdskou Arábii, že je viníkem jemenské humanitární katastrofy. Podle jejích odhadů je v Jemenu v současné době přibližně 2 miliony podvyživených dětí a téměř 16 milionů lidí nemá stálý přístup k pitné vodě.

Tento měsíc přijal Evropský parlament usnesení, ve kterém vyzývá všechny země Evropské unie k embargu na prodej zbraní Saúdské Arábii. Své usnesení obhajuje údajnými válečnými zločiny, kterých se Saúdové v Jemenu dopouštějí. Tato rezoluce rovněž kritizuje členské země EU, které Saúdské Arábii již zbraně poskytly.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek