KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Propagační film zobrazuje EU jako dobrou vílu a Východoevropany jako rasisty odmítající migranty

Organizace Européens Sans Frontières zveřejnila krátký film, ve kterém Evropskou unii ztvárňuje dobrá víla, která přivádí migranty do východní Evropy, kde je „rasističtí“ obyvatelé odmítají přijmout, a tak je musí přenést na Západ, kde jsou vřele přivítáni.

...

Film zaplatila Unie, francouzská vláda a neziskové organizace

Na animovaný film s názvem „Eurodame Help!“ finančně přispěla Evropská komise, francouzská vláda a další organizace, jako například Fondation Hippocrène.

Nezisková organizace Fondation Hippocrène podporuje podobné projekty jako síť organizací Open Society Fund založených Georgem Sorosem a za svoje poslání považuje „podporu vytvoření skutečného evropského občanství“ se zaměřením na mladé lidi.

Film začíná příchodem migranta se ženou zahalenou v hidžábu a dvěma malými syny ke bráně v oprýskané zdi s nápisem Frontex (Pohraniční agentura EU).


Bránu střeží úředník Frontexu, který odhání mladého ekonomického migranta s pašerákem lidí. Rodinu přistěhovalců doprovázených vílou symbolizující EU ale pouští dovnitř bez připomínek. Stačí, že otec rodiny tvrdí, že prchají z války.


Víla má na očích červené brýle jaké nosí hipsteři, a je oblečená v bílém tričku s vlajkou EU na hrudi. Žádá migranty, aby s ní šli do stanu, kde poprosí muže arabského původu, aby je na kouzelném létajícím koberci převezl do Evropy.

„Vítejte. My vás skutečně potřebujeme.“

Nebeský kompas na noční obloze skupinku nejdříve nasměruje na místo představující východní Evropu, kde se s ní setká dav „rasistických bělochů“, kteří křičí, že žádné azylanty zde nechtějí.


„Ale oni na to mají právo,“ odpovídá jim naštvaně dobrá víla, ale „zlé Východoevropany“ nepřesvědčí.

Migranti jsou proto poté odvezeni do západní Evropy, kde jsou srdečně přivítáni a projevují za to svým hostitelům vděčnost.

Vítejte. My vás skutečně potřebujeme,“ říká Evropan migrantům. „Děkujeme,“ reaguje migrant. „Ať žije Evropa.“


Na konci filmu sedí uprchlická rodina u společného stolu se západoevropskou rodinou a dětský vypravěč se ptá diváků: „Evropa brání svoje hranice a Evropané uprchlíkům otevírají svá srdce. A co ty?“

Na nelichotivé zobrazení východoevropských obyvatel zareagoval mluvčí maďarské vlády: „Považujeme to za zlomyslnost. Maďarsko se snaží, aby všichni dodržovali předpisy EU a na druhé straně vznikají z peněz EU propagační materiály na podporu migrace.“ 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek