KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Proti ISIS již několik měsíců bojují po boku Rusů tisíce čínských vojáků

Kreml v dubnu tohoto roku bez velkého zájmu médií oznámil, že Čína pošle do Sýrie na 5 000 elitních vojenských sil, a to přímo do válečné zóny. Čínští vojáci byli vybráni k boji proti ISIS, v němž se americká armáda ukázala jako nepříliš efektivní. Čínské vojsko tak podle všeho už několik měsíců bojuje v Sýrii po boku ruských jednotek. Číňané se na jedné straně chtějí přidat ke globálnímu boji proti terorismu, ale na druhé straně samozřejmě mají v Sýrii a na celém zdevastovaném Středním východě své nemalé zájmy.

...

Čína má problémy s džihádisty na západě země

Čína se zapojila do syrského konfliktu poté, co byl v zemi schválen protiteroristický zákon umožňující čínské armádě účastnit se zahraničních protiteroristických misí. „Čína se účastní syrského konfliktu kvůli třem hlavním důvodům: Kvůli mezinárodnímu právu a legitimitě, kvůli strategické globální poloze i kvůli činnosti čínských džihádistů v západní provincii Sin-ťiang,“ uvedl americký vojenský reportér Seymour M. Hersh.

Provincie Sin-ťiang sousedí s osmi národy - Mongolskem, Ruskem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Afghánistánem, Pákistánem a Indií a jako taková slouží jako křižovatka pro teroristy z celého světa. Čína je navíc znepokojena tureckou podporou ujgurských bojovníků, kteří bojují v Sýrii po boku ISIS.

Čínská vláda proto nabídla pomoc ruské koalici, která v Sýrii podporuje režim prezidenta Bašára al-Asada a zároveň velice efektivně bojuje proti Islámskému státu. Čínské jednotky nabídly ruskému vojsku výpomoc s vojenským výcvikem i humanitární pomoc.

Pentagon byl podle všeho zjištěním, že k ruské operaci v Sýrii se přidal nemalý batalion elitních čínských vojáků ze speciálních jednotek „Sibiřští tygři“ a „Noční tygři“, šokován. Na strategické pole Středního východu totiž náhle důrazně položila svou vlajku další světová a ekonomická supervelmoc.

Pobyt čínských vojáků v Sýrii už potvrdil i bývalý zaměstnanec Pentagonu Michael Maloof, který poznamenal, že čínské jednotky skutečně v Sýrii „nějakou dobu“ pobývaly.


Čínská lidová osvobozenecká armáda. Foto: © Damir Sagolj / Reuters

Sýrie poskytuje Číně 50 % z jejího dovozu ropy

„Čína byla na Blízkém východě vždy přítomna. Její vliv byl značný například v Libanonu, jenže vše vždy probíhalo v tichosti a bez většího povšimnutí. Nyní poskytuje vojenskou pomoc i výcvik syrské armádě a její přítomnost zde bude znatelnější,“ uvedl Maloof.

Čína i Rusko jsou členy Šanghajské organizace pro vzájemnou spolupráci (SCO), která sdružuje celkem 17 zemí. „SCO se stala spíše protiteroristickým subjektem a Čína chce být její součástí. Této asijské zemi to spolu s Ruskem a Íránem umožňuje mít větší vliv na Střední východ,“ řekl Maloof. Podle bývalého zaměstnance Pentagonu poslední vývoj konfliktu v Sýrii naznačuje, že se Spojené státy americké v podstatě dostaly na jeho okraj.

Maloof rovněž poznamenal, že syrský prezident v březnu uvedl, že až dojde konflikt ke konci, Rusko, Írán a Čína budou mít v rekonstrukci Sýrie a zejména v investičních příležitostech přednost. Podle čínského politického experta Qindua Xu je mír a stabilita v Sýrii důležitá i z toho hlediska, že odsud Čína získává 50 % veškerého dovozu ropy.


Autor: ElS

Zdroj: NY TimesRT / ETF News

Foto: © Petar Kujundzic / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek