KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Protiteroristický muslimský pochod v Kolíně byl kvůli nízké účasti propadákem

Muslimy organizovaný mírový pochod proti islamistickému extremismu a terorismu v německém Kolíně nad Rýnem se nesetkal s úspěchem. Pochodu pořádaného prominentními muslimskými osobnostmi se zúčastnil mnohem menší počet lidí, než se očekávalo. Organizátoři i přesto plánují další akce. 

...

Organizátoři tvrdí, že se akce zúčastnilo přes 3 000 lidí, podle jiných odhadů to bylo sotva 1 000

Pochod, jehož hlavním sloganem bylo „Ne s námi,“ se konal v sobotu v centru Kolína nad Rýnem. Akce, kterou uspořádala skupina významných německých muslimský osobností včetně Lamyi Kaddorové, islámské vědecké pracovnice a autorky či mírového aktivisty Tareka Mohamada, odstartovala ve 13:00 hodin.

Událost byla rovněž podpořena řadou významných německých muslimských sdružení včetně Centrální muslimské rady Německa (ZMD) a německé muslimské komunity Ahmadiyya. Počet účastníků pochodu byl však mnohem nižší, než organizátoři očekávali.

Podle předběžných odhadů se mělo pochodu zúčastnit kolem 10 000 lidí, jenže podle německého deníku Rheinische Post jich nakonec bylo jen něco kolem 1 000. Týdeník Der Spiegel uvedl, že pořadatelé tvrdili, že na místě bylo 3 000 až 3 500 účastníků. Podle policejních odhadů to však bylo kolem 2 000. Ať už však bylo konečné číslo jakékoliv, rozhodně nedosahovalo očekávaných hodnot.

Nízká návštěvnost neunikla ani pozornosti německých politiků a médií. „Je mi líto, že do Kolína přijelo více policistů a novinářů než samotných demonstrantů,“ řekl předseda Sociálnědemokratické strany Německa ze Severního Porýní-Vestfálska Michael Groschek.


Největší německá muslimská organizace akci nepodpořila

Na místo byly nasazeny velké počty policistů včetně těžce ozbrojených jednotek, akce však proběhla klidně bez jakýchkoliv incidentů. Demonstranti procházeli centrem Kolína s transparenty hlásajícími „Ne pravicovému extremismu, rasismu, antisemitismu, saláfismu, policii šaría a islamofobii“, „Chceme mír“, „Muslimové chtějí žít v míru s křesťany“, „Muslimové nejsou vinni,“ a podobně.

Organizátoři akce vyzvali k účasti nejen muslimy, ale i lidi jiné víry, nevěřící i politiky. Navzdory nízké účasti byl pochod prohlášen za úspěšný. Latya Kaddorová uvedla, že doufá, že se demonstrantům podařilo udělat „sice malý, ale viditelný signál, který demonstruje to, že jsou muslimové proti násilí a teroru.“

Organizátorka rovněž uvedla, že byl tento pochod jen začátkem a že se podobné akce budou konat i v jiných německých městech včetně Berlína. Ne všechna muslimská sdružení však akci podpořila. Jedním z těch, která se k pochodu otočila zády, bylo i sdružení DITIB (Turecko-islámská unie pro náboženské záležitosti), které je největší německou muslimskou organizací. Podle sdružení účast na pochodu muslimy pouze „stigmatizuje.“ 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek