KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

​Průzkum: pro 27 % Evropanů je znásilnění v některých případech přijatelné

Dle průzkumu provedeného Evropskou komisí jeden ze čtyř lidí žijících v EU říká, že znásilnění lze „za určitých podmínek“ ospravedlnit. Celkem 27 % z 27 818 obyvatel EU, kteří se průzkumu zúčastnili, považuje vynucený pohlavní styk za přijatelný alespoň v jednom z nabízených souboru okolností.

...

12 % respondentů, kteří byli vybrání z různého sociálního a demografického zázemí, uvedlo, že vynucený pohlavní styk by byl přijatelný, kdyby oběť byla „opilá či zdrogovaná“. 11 % řeklo, že by byl přijatelný, kdyby oběť „šla s někým dobrovolně domů“, a 10 % vypovědělo, že by byl přijatelný, kdyby oběť „jasně neřekla ne a fyzicky se nebránila“.

Respondenti, u kterých byla největší pravděpodobnost odpovědi, že každá situace může být ospravedlněním pohlavního styku bez souhlasu, pocházeli většinou z Rumunska a Maďarska, naopak respondenti s nejmenší pravděpodobností takové odpovědi pocházeli především ze Švédska a Španělska.

70 % respondentů uvedlo, že sexuální obtěžování žen je v jejich zemi běžné. Téměř třetina respondentů, přesně 31 %, věří, že je pravděpodobnější, že ženu znásilní cizinec než někdo, koho zná. K této odpovědi se nejvíce přikláněli respondenti z východních oblastí EU.

Průzkum také ukázal, že zhruba 1 z 5 Evropanů zastává názor, že ženy si svá tvrzení o sexuálním napadení vymýšlí nebo je zveličují a že násilí na ženách je často „vyprovokováno obětí“, s čímž nejvíce souhlasili taktéž především obyvatelé východních oblastí EU.

24 % respondentů napříč EU také uvedlo, že vědí o kamarádovi či členovi rodiny, který se stal obětí domácího násilí, a u 18 % to byl někdo z bezprostředního okolí či ze sousedství.

74 % respondentů si myslí, že v jejich zemi je domácí násilí vůči ženám běžné, zatímco domácí násilí vůči mužům považuje za běžné 29 % respondentů.

86 % má za to, že násilí na ženách se nejčastěji odehrává doma, 19 % říká, že na veřejných místech či online a 10 % uvedlo pracoviště.

96 % respondentů považuje domácí násilí vůči ženám za nepřijatelné, nicméně 12 % si nemyslí, že by mělo být vždy trestáno zákonem. 1 z 6 respondentů, většinou z východních oblastí EU, považuje domácí násilí za „soukromou záležitost“, která by se měla vyřešit v rámci rodiny.

Autoři průzkumu měli za cíl, aby ochraně žen před sexuálními napadeními byla věnována daleko větší pozornost, ale zároveň říkají: „Nálezy nám dávají důvod k opatrnému optimismu. Napříč EU panuje všeobecná shoda, že domácí násilí, sexuální obtěžování a další druhy násilí založeného na pohlaví jsou nepřijatelné či špatné.“


Autor: VoZ

Zdroj: Aljazeera

Foto: Kacper Pempel/Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek