KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

První geneticky modifikovaní lososi se dostali do kanadských obchodů bez vědomí zákazníků

Kanadské supermarkety se staly prvními na světě, kde jsou prodávány geneticky modifikované ryby. V posledních měsících zde bylo prodáno zhruba 5 tun geneticky modifikovaného lososa. Problémem však je, že zákazníci dost možná ani neví, jaké ryby si kupují. 

...

Geneticky upravený losos roste až dvakrát rychleji než ten běžný

Údaje o prodeji byly odhaleny v poslední zprávě o výdělcích amerických AquaBountyTechnologies, jejichž hybridní atlantský losos se stal středem diskuze ohledně geneticky upravených zvířat, která slouží jako potrava.

Losos původně vyvinutý skupinou kanadských vědců z Univerzity v Newfoundlandu může vyrůst až dvakrát rychleji než běžný losos, dospělosti dosáhne za už za 18 měsíců na rozdíl od 30měsíců od běžného lososa atlantského. Geneticky modifikovaná ryba rovněž spotřebuje o 75 % méně krmiva, což podle AquaBounty Technologies pomáhá snižovat uhlíkovou stopu až 25krát.

V posledních několika měsících bylo v Kanadě prodáno přibližně 5 tun geneticky modifikovaného lososa za tržní cenu 5,30 dolarů za 500 gramů (120 Kč). „Prodej i diskuze s potenciálními zákazníky jasně ukazují, že mají lidé o naše ryby zájem. Zvýšíme naši výrobní kapacitu tak, abychom tuto poptávku plně uspokojili,“ uvedl generální ředitel AquaBounty Technologies Ronald Stotish.

Jenže geneticky modifikované ryby tak vůbec nejsou označené a spotřebitelé v mnohých případech dost možná ani nevědí, že si takovou rybu kupují. „První geneticky modifikovaná zvířata dorazila na trh a kanadští spotřebitelé se nevědomky stali pokusnými morčaty,“ uvedl Tribault Rehn z aktivistické skupiny Vigilance OGM. Tato i jí podobné organizace tak vyzývají k tomu, aby byla geneticky upravovaná zvířata povinně označena.


Foto: AP

Některé řetězce prodej upraveného lososa odmítly, jiné to uvítaly

„Společnost vůbec neposkytla informace o tom, kde byli geneticky modifikovaní lososi prodáváni nebo za jakým účelem. Byli jsme šokováni, když jsme zjistili, že už lososi vstoupili na trh,“ uvedla Lucy Sharrattová z organizace Canadian Biotechnology Action Network.

Dva řetězce kanadských supermarketů - konkrétně IGA Quebec a Costco, oznámily, že geneticky upravené lososy prodávat nebudou. Jiní obchodníci však novinku přivítali s tím, že se jedná o průlom v rámci rozrůstajícího s průmyslu.

Po více než dvou desetiletích dohadů a jednání byl prodej geneticky modifikovaného lososa v Kanadě schválen, a to v roce 2016. Losos se stal prvním takto upraveným zvířetem, jež vstoupil do potravinového trhu. Kanadští úředníci prohlásili, že čtyři roky testování odhalily, že je modifikovaný losos stejně bezpečný a výživný, jako ten běžný. Podle úřadů tak pro jeho prodej není zapotřebí žádného zvláštního označení.

Zatímco společnost AquaBounty Technologies tvrdila, že geneticky upravované ryby by mohly pomoci omezit nadměrný rybolov atlantského lososa, ochránci životního prostředí se obávají, že by modifikovaný losos, který v sobě nese geny několika dalších druhů, mohl představovat riziko pro populaci volně žijících lososů.

Společnost však uvedla, že jsou její ryby sterilní a v současnosti jsou chovány ve vnitrozemských nádržích. Po celém světě se mezitím rozvíjí další geneticky modifikované druhy ryb včetně pstruhů či tilápií. To samé se děje i s kravami, kuřaty či prasaty. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek