KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Pustím do Evropy každého migranta,“ Erdogan slibuje odplatu za ukončení jednání o vstupu do EU

Rozhněvaný turecký prezident řekl, že za to, že Evropský parlament odhlasoval zastavení jednání o členství Turecka v EU, otevře navzdory platné migrační dohodě turecké hranice všem migrantům a nechá je volně proudit do Evropy.

...

Podle Erdogana EU nedodržela své sliby, a tak chce i on porušit migrační dohodu

Snahy Turecka stát se členem EU jsou nyní pravděpodobně odsouzeny k zániku poté, co se Evropský parlament rozhodl zmrazit jednání s Ankarou. Jako příčinu ukončení jednání uvedl Edoganův „čím dál více autoritářský režim“ v zemi.

Dříve tohoto roku uzavřela EU s Tureckem dohodu, v rámci níž měla vrátit migranty zpět do Turecka výměnou mimo jiné za finanční pomoc pro tyto uprchlíky a urychlení jednání o jeho vstupu do EU. Nyní ale Erdogan prohlásil, že pokud jednání zůstanou zmrazena, otevře všem migrantům v Turecku bránu do Evropy.

Na kongresu o spravedlnosti pro ženy v Istanbulu řekl: „Pokud v tom budete nadále pokračovat, tyto hraniční brány se otevřou. Ani já, ani mí lidé nebudou těmito výhružkami ovlivněn. Nezáleželo by na tom, kdybyste všichni schválili to hlasování. My jsme ti, kteří musí živit 3 až 3,5 milionu uprchlíků v této zemi. Nedodrželi jste své sliby.“

Poté, co se minulý rok více než milion migrantů vydal do Evropy, z toho většina přes Turecko, souhlasila země se zastavením toku migrantů, kteří se poté po moři přepravovali do Řecka.

Turecko tak ale učinilo výměnou za určitá opatření, mezi něž mimo jiné patřila zrychlená jednání o členství v EU, miliardy eur na pomoc syrským uprchlíkům v Turecku a bezvízové cestování pro turecké občany do zemí EU.

Avšak Erdoganova nemilosrdná reakce na neúspěšný puč, který v Turecku nedávno proběhl, způsobila, že evropské národy již nemají takový zájem, zatímco uvolnění vízového režimu pro změnu ztroskotalo na odporu Turecka změnit své protiteroristické zákony.

Erdogan v pátečním projevu také tvrdil, že slíbené peníze také doposud nedorazily: „Od OSN jsme dostali 550 milionů dolarů. EU slibovala, ale hodnota peněz, které prozatím poslala, je asi 700 milionů. Ale kolik jsme utratili my? Doposud jsme vynaložili již 15 miliard dolarů.“

Bruselu se nelíbí, jakým nezákonným způsobem turecký prezident potlačil neúspěšný puč

Vyjádřením prezidenta Erdogana předcházelo nezávazné usnesení, které schválil Evropský parlament v poměru hlasů 479 – 37 a které říká, že zmrazení jednání bude trvat do té doby, než Turecko zruší svá „nepřiměřená opatření“, at o zejména v otázce lidských práv.

Navzdory tomuto hlasování představitelé EU uvedli, že dlouholetá, ale neúspěšná jednání by neměla být zastavena. Některé země EU volají pouze po odložení.

Guy Verhofstadt, vůdčí představitel liberální skupiny ALDE, řekl: „Pokud bude EU pokračovat v šíření iluze o přijímacích jednáních, ztratí důvěryhodnost, klame naše občany a také zrazuje ty turecké občany, kteří se na Evropu dívají jako na svou budoucnost.“

Ačkoli s sebou toto hlasování nepřináší žádné okamžité následky, zvyšuje narůstající napětí v Evropě kvůli Erdoganovu čím dál pevnějšímu uchopení moci v důsledku nevydařeného pokusu o převrat.

Desítky tisíc lidí včetně učitelů, novinářů a opozičních zákonodárců, byly zatknuty či propuštěny z práce. S narůstajícím potlačováním a počtem zadržení začala EU přistupovat k jednáním značně přísněji.

„Nemůžeme již dále mlčet o tomto Erdoganově pobouření a zjevných porušeních zákona a lidských práv,“ řekl vůdčí představitel sociálně-demokratické skupiny Evropského parlamentu S & D Gianni Pittella.

Omer Celik, turecký ministr zodpovědný za vyjednávání s EU, ve čtvrtek kritizoval národy EU za neprojevení solidarity vůči Turecku v době, kdy se potýká s množstvím násilných útoků: „Evropa se zabývá krátkozrakými a bezúčelnými diskuzemi,“ řekl reportérům v tureckém městě Adana, kde o několik hodin dříve zemřeli 2 lidé při výbuchu bomby v autě, a dalších 16 bylo zraněno.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek